Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jsem bohatý nebo chudý ve srovnání se zbytkem světa? Online kalkulačka to prozradí

Josef Mika 10.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Jste v celosvětovém srovnání lidí chudí, průměrní, nebo jste bohatší, než jste si původně mysleli? Webová aplikace "How Rich Am I?" vám to ukáže. A k tomu další zajímavá fakta.

Kapitoly článku

Průměrná měsíční mzda dosáhla v České republice ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 podle ČSÚ 46 000 korun hrubého měsíčně. U bezdětného jedince z toho vychází 36 500 korun čistého. Podle těchto údajů a současného zdanění je roční čistý příjem průměrného bezdětného Čecha 438 000 korun.

Chcete se vsadit, že jste v porovnání se zbytkem světa mnohem bohatší, než jste si mysleli? Podle kalkulačky webové aplikace How Rich Am I? patří Čech s takovým průměrným čistým ročním příjmem již mezi šest procent nejbohatších lidí na světě.

Pokud chcete přesně vědět, jakou pozici mezi nejbohatšími lidmi na světě zaujímáte s vaším příjmem a počtem dětí vy konkrétně, určitě se podívejte na bezplatnou webovou aplikaci. 

Globální srovnání bohatství: jak dobře na tom finančně jste ve srovnání se zbytkem světa?

Bohatství
I s čistým výdělkem pouhých 36 500 korun měsíčně se nám v celosvětovém srovnání finančně docela daří.
Zdroj: How Rich Am I?

Po zadání čistého ročního příjmu vám kalkulačka webové aplikace How Rich Am I? poskytne zajímavá fakta a srovnání vašeho bohatství. Webová stránka vám ukáže, k jakému procentu světové populace patříte z hlediska příjmů a jak jste na tom ve srovnání s celosvětovým mediánem.

Průměrný Čech tak vydělává 8,9krát více, než je světový medián.

Webová aplikace vám poskytne i další zajímavé informace. Můžete si například přehrát různé scénáře a zjistit, jak by se vaše bohatství globálně projevilo, kdybyste pravidelně darovali určitou částku ze svého příjmu. Ale nejen to, k dispozici jsou také fakta o všech dobrých skutcích, které můžete s darovanými penězi vykonat.

Mohlo by vás zajímat

Vývojáři webové aplikace tak sledují dva cíle: za prvé, aby si bohatí lidé uvědomili své bohatství a více si ho vážili. Za druhé ji využívají ke sběru darů pro svou vlastní organizaci Giving What We Can (Dáváme, co můžeme). 

Faktem ale zůstává, že byste výsledky kalkulačky neměli brát až tak doslova, protože nejsou zcela přesné: kalkulačka počítá se srovnávacími hodnotami z roku 2019 a používá jednotku mezinárodní dolar z roku 2017.

Zdroj: How Rich Am I?, Giving What We Can


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud