Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec iPhonů v Evropě? Apple má namále, musí naplnit požadavky EU

Jakub Fišer 06.05.2023

Apple je dlouhodobě vnímán jako vcelku uzavřená společnost. Někdo by jeho konání mohl označit za škodlivé vůči konkurenci, Apple si ale zkrátka vypěstoval vlastní cílovou skupinu. Posledních několik let mu ale „šlape na krk“ Evropská unie.

Kapitoly článku

Americká společnost se chystá na to, že v září nebo v říjnu představí své nové iPhony. Generace iPhone 15 by opět měla nabídnout čtyři telefony, dva větší, dva menší, s hromadou novinek.

Apple vs. Evropská unie

Jednou z opravdu převratných novot je, že Apple nahradí svůj proprietární nabíjecí port Lightning konvenčním USB-C, který používá 95 % androidové konkurence. K tomuto kroku byl Apple dotlačen Evropskou unií a jejím antimonopolním nařízením. Podle toho musí každý mobil, tablet, počítač, ale třeba i fotoaparát či kapesní herní konzole disponovat jednotným nabíjecím portem USB-C.

Pokud by se Apple nepodvolil, nastala by velice bizarní situace. Firma by na nové produkty nedostala licenci pro prodej v Evropě a mobily by se na našem trhu oficiálně neprodávaly. Jen pro zajímavost, kalifornský gigant nařízení obešel tím, že iPhone 15 sice bude disponovat USB-C, nicméně nabíjet ho budete moci pouze oficiálním Apple USB-C kabelem, žádným jiným.

Nejde však o jediný vroubek, který si Apple u EU způsobil. Velkým tématem posledních dní je také možnost instalovat do iPhonu aplikace z více zdrojů. Aktuálně je totiž oficiální obchod App Store jedinou možností, jak do iPhonu aplikaci dostat. Evropská unie chce změnit i toto.

Nyní to vypadá, že se Apple v Evropě podvolí zdejším autoritám, nicméně zákazníci v USA budou o tyto nucené „antimonopolní“ novinky ochuzeni. Podle experta Marka Gurmana totiž mimo Evropu bude Apple nabízet iPhony „po staru“, tedy s Lightning portem. Odůvodňuje to tím, že zákazníci mají nakoupeno množství příslušenství, které chtějí využívat i když si pořídí nový telefon.

Zdroj: PhoneArena, Mark Gurman


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud