Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec sdílení účtů: jak by mohl Netflix uplatnit své restrikce

Josef Mika 11.02.2023

Netflix chce v roce 2023 vyloučit všechny „spoluuživatele“ ze sdílených účtů. Co se stane, když budu nadále sdílet své heslo k Netflixu? A co dalšího vůbec Netflix na letošek chystá?

Heslo „Love is sharing a password“ není u Netflixu příliš populární. Streamovací služba v minulosti už několikrát oznámila, že chce proti sdílení účtů zakročit. Nyní se zdá, že to společnost myslí vážně – minimálně vážněji než kdykoli předtím.

V Portugalsku a Španělsku teď Netflix za sdílení účtu účtuje poplatky. Zatím není jasné, kdy bude tato praxe zavedena i v dalších evropských zemích, ale považuje se to v podstatě za jisté. To vyvolává především otázku: jak Netflix rozpozná, kdo účet sdílí? To je ostatně klíčová věc, která by měla zákazy sdílení účtů umožnit.

Jedna z teoretických možností je určování IP adresy, čímž by Netflix teoreticky dokázal lokalizovat počet i umístění použitých zařízení. Umožnilo by to sledovat sdílené účty. Je otázka, zda by pak Netflix činil odpovědným samotného zákazníka, nelegálního spoluuživatele nebo dokonce oba společně.

Netflix opatření proti sdílení účtů zatím dolaďuje

Streamovací videoslužba již nějakou dobu pracuje na opatřeních, která mají sdílení účtů zákazníky zabránit. V některých státech Jižní Ameriky testuje přiřazování uživatelských účtů k primárnímu domovu/bydlišti.

Pokud se uživatel přihlásí z jiného místa, než je jeho „domov“, je informován, že by si měl přidat podúčet za 2,99 USD. Podobný postup by přicházel v úvahu i v dalších zemích.

Zámořské pokusy však zřejmě jdou ještě dál. V Jižní Americe probíhá také pilotní test, který má zjistit, co se stane, když se uživatelům budou v případě podezření zasílat velmi pravidelná varování a ti se pak budou muset pokaždé ověřit pomocí kódu, který držitel předplatného dostane e-mailem.

Další možnost nedávno veřejně zmínil sám Netflix. Streamovací služba zveřejnila změnu ve svých obecných často kladených dotazech (FAQ). Všechna zařízení v účtu by se musela alespoň jednou měsíčně na primárním místě přihlásit k síti prostřednictvím Wi-Fi nebo LAN a tam streamovat obsah Netflixu, uvedla společnost. V opačném případě by bylo takové neohlašované zařízení zablokováno.

Na Netflixu lze používat jasný počet zařízení najednou

Uživatelé Netflixu na tuto informaci reagovali rozhořčeně. Mnozí hrozili, že své účty zruší. To mělo následky. Netflix zařadil zpátečku a novinku z FAQ smazal - jen krátce po jejím zveřejnění.

Netflix tím nicméně napověděl, jak chce v budoucnu sdílení účtů omezit. Sdílení hesel se pro streamovací službu stalo problémem, protože zákazníci mohou v souvislosti s různými modely předplatného používat několik zařízení najednou:

  • Základní předplatné: 199 Kč/měsíc - jedno zařízení
  • Standardní předplatné: 259 Kč/měsíc - dvě zařízení
  • Předplatné Premium: 319 Kč/měsíc - čtyři zařízení

Mnoho lidí sdílí předplatné služby Netflix

Streamovací služba postupně ustoupila od zdůrazňování počtu zařízení a naopak k informacím o účtech přidala poznámku: „Účet Netflix se dá sdílet v rámci jedné domácnosti (s lidmi, kteří bydlí na stejném místě jako vlastník účtu). Lidé z jiných domácností si musí zaregistrovat nový účet, aby se mohli dívat na Netflix.“

Netflix si uvědomil, že sdílené účty ho stojí hodně peněz. Analýza výzkumné skupiny Aluma Analysis na základě údajů z roku 2021 ukazuje, že kdyby měl každý spoluuživatel svůj vlastní účet, Netflix by ročně vydělal o 9,1 miliardy dolarů více. Zda by si takoví lidé skutečně účet vytvořili a zaplatili za něj, kdyby již neměli přístup k účtu Netflix svého přítele nebo známého, je však jiná otázka.

Analýza také dokládá, že Netflix má ze všech streamovacích služeb největší problém se sdílenými přístupovými údaji. Odhaduje se, že Disney Plus přichází o 3 miliardy dolarů a Amazon Prime Video o zhruba 2,7 miliardy dolarů.

Jaké sankce mohou zákazníci očekávat za sdílení účtu

remote-g565db3a6d-640

Každý, kdo sdílí své heslo, porušuje smluvní podmínky Netflixu. Obr.: Pixabay/Melissa

Mnoho uživatelů se ptá, zda budou moci i v budoucnu sdílet hesla s blízkými přáteli nebo rodinou. Kde je ale vlastně hranice, za kterou už je možné mluvit o nedovoleném sdílení účtů?

Účet Netflixu je určen pro sdílení v rámci domácnosti, tedy pro všechny, kteří žijí s majitelem účtu. Lidé, kteří nejsou součástí vaší domácnosti, si musí zaregistrovat vlastní účet, aby mohli sledovat Netflix. Přesně tak to firma definuje.

Přátelé, známí a rodinní příslušníci, kteří nebydlí ve stejném domě nebo bytě, nebudou moci v budoucnu účet Netflix sdílet. Co by se ale mohlo stát, kdybych své heslo k Netflixu nadále poskytoval/a jiným osobám?

Porušení platných všeobecných obchodních podmínek, s nimiž zákazníci musí souhlasit při objednávce a zaplacení předplatného, je porušením smlouvy. To může vést k zablokování účtu, jeho okamžitému zrušení a/nebo dokonce k žalobě o náhradu škody. Škoda by pak představovala ušetřené poplatky. To se může týkat jak držitele účtu, tak spoluuživatele.

Sledujte Netflix na cestách: V budoucnu to již nebude možné?

Další otázkou je, zda budou moci zákazníci Netflix v budoucnu vůbec používat na cestách. Zda jako předplatitel preferuji sledování Netflixu při sportu nebo v létě v parku, by mělo být jen na mně. Tím spíš, že pokud často pracovně cestuji a chci sledovat Netflix, mohlo by mi rozhodně způsobit problémy, když se jednou za měsíc musím ověřit v domácí síti.

Zatím platí, že předplatné lze bez omezení používat i na cestách. Netflix zatím žádné konkrétní restrikce nezavedl. Jisté je, že zavedení povinnosti používat každé zařízení v domácí síti by bylo tvrdé opatření, zejména proto, že zatím není jasné, jak službu následně v zařízení odblokovat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud