Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

macOS od Applu má minimálně jednu funkci, kterou uživatelé Windows tuze závidí

Jakub Fišer 20.10.2022

Windows i macOS od Applu jsou dva zcela odlišné světy. Windows je vyhlášen pro svou práci s okny a versatilitu systému, zato macOS má v zádech perfektní ekosystém Apple. A právě díky tomu má jednu funkci, kterou Applu uživatelé Windows závidí.

Kapitoly článku

Pokud na počítači pracujete každý den, nejspíš pro vás není utopie vlastnit několik PC, případně stolní PC a notebook anebo tablet. Možná vám ale vadí, že když máte všechny jednotlivé přístroje poskládané na stole, musíte každý ovládat separátně – vlastní klávesnicí, myší, případně přes dotykový displej.

Společné ovládání Apple

A přesně toto řeší funkce Universal Control (v češtině Společné ovládání) v systému macOS Monterey. Z práce na jablečných počítačích to rázem udělá ještě jednodušší činnost a pokročilý multitasking zvýší produktivitu práce. Jak to funguje?

Stačí mít jeden počítač Mac (stolní nebo notebook) a k němu třeba tablet, nebo druhý počítač (třeba stolní iMac a k němu přenosný MacBook Air). Pak už jen stačí mít oba přístroje připojené na stejné domácí Wi-Fi. Oba dva, případně i tři přístroje v Apple ekosystému, můžete ovládat jednoduše jednou myší a jednou klávesnicí.

 

| Zdroj: Gabriel Leontine / YouTube kanál

Na obou připojených zařízeních fungují běžná gesta, nadále fungují i integrované ovládací prvky (jako třeba Trackpad na MacBooku nebo displej na iPadu) a kromě přecházení z jedné plochy na druhou umí Apple přístroje v tomto nastavení také sdílení souborů formou drag-and-drop, tedy přetáhnutím z jedné plochy na druhou.

Podpora i pro starší Mac

Windows bohužel nic podobného nenabízí, což je velká škoda a minimálně z hlediska produktivního multitaskingu to ukazuje, kdo má navrch. Dobrou zprávou je i fakt, že funkce není omezena pouze pro zařízení s čipsetem Apple Silicon.

Funkci společné ovládání podporuje MacBook 2016 a novější, MacBook Pro 2016 a novější, MacBook Air 2018 a novější, Mac mini 2018 a novější, iMac 2017 a novější (včetně modelu Pro), Mac Pro 2019 a novější i Mac Studio. Z tabletů potom iPad 6. generace a novější, Air 3. generace a novější, Mini 5. generace a novější a všechny iPady Pro.

Zdroj: Autorský text, Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud