Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Máte datovou schránku? Vaše jméno i adresa jsou veřejně k dispozici, požádejte o výmaz

Jakub Fišer 21.03.2023

Každá podnikající osoba aktuálně musí disponovat datovou schránkou, službou ministerstva vnitra pro komunikaci se státní správou. Nejednoho uživatele však překvapilo, že ministerstvo uvolnilo ke stažení adresy a kontaktní údaje všech lidí v systému datových schránek.

Kapitoly článku

Na stránkách Ministerstva vnitra ČR se objevil balíček o velikosti přes 2 GB, který obsahuje kontaktní údaje úplně všech uživatelů datových schránek. Jde o podnikající fyzické osoby, právnické osoby, orgány veřejné moci a taktéž fyzické nepodnikající osoby, které si zřídily datovou schránku.

Datové schránky veřejně

Potenciální riziko je spojeno s tím, že všem těmto osobám „unikly“ na internet citlivé osobní údaje, jako je třeba jméno a adresa trvalého bydliště. Pro server Novinky potvrdil Tomáš Flídr, odborník na kyberbezpečnost, že pro jisté povolání může být zveřejnění adresy bydliště velký problém – kupříkladu pro policisty a podobně.

Nejedná se však o únik dat v pravém slova smyslu. Ministerstvo vnitra data zveřejnilo záměrně, zcela v souladu právním předpisem.

„Uvedená data jsou zveřejňována na základě zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedla pro Novinky mluvčí vnitra Hana Malá s tím, že v tuto chvíli nikdo nepožádal o to, aby byla jeho data ze seznamu odstraněna.

Pokud byste měli o výmaz ze seznamu uživatelů datových schránek zájem, můžete podat podnět na ministerstvo vnitra, popřípadě Úřad pro ochranu osobních údajů. Pakliže patříte k fyzickým nepodnikajícím osobám, můžete odstranění zaškrtnout přímo ve své datové schránce. Stačí přejít do Nastavení –> Zobrazení v Seznamu DS a tam změnit na „ne“.

Zdroj: Novinky, datové schránky


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme