Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Máte telefon s Androidem? Buďte opatrní, zákeřný virus se ukrývá v dalších 5 aplikacích

Jakub Fišer 31.10.2022

Nedávno jsme informovali o podvodných aplikacích v Google Play, před kterými varovalo McAfee. Teď tu máme další várku nebezpečných aplikací, které znovu prošly sítem obchodu Google Play. O jaké aplikace se jedná?

Kapitoly článku

Virus ukrytý v Google Play

Před novou hrozbou varuje server Threat Fabric. Podle něj jde o pětici poměrně úspěšných aplikací z Google Play, které v sobě obsahovaly virus trojského koně. Konkrétně se jedná o malwary Sharkbot a Vultur.

Oba pracují trochu odlišně, ačkoliv jejich cíl je vždy stejný – ukrást vám přihlašovací údaje k mobilnímu bankovnictví, případně platební údaje ke kartě. Zatímco Sharkbot útočí hlavně v Itálii a své oběti bombarduje falešnými webovými stránkami, Vultur má mnohem širší pole působnosti a také útočí trochu jinak. Pokud si jej nevědomky stáhnete, umí pracovat na pozadí a sledovat každý váš pohyb v systému telefonu.

Jaké aplikace v Google Play byly napadeny?  

  • Recover Audio, Images & Videos (přes 100 000 stažení) – aplikace, která se tváří jako manager záloh a obnov
  • Codice Fiscale 2022 (10 000 stažení) – italská aplikace, která nabízela možnost spočítat daňové přiznání
  • Zetter Authenticator (10 000 stažení) – univerzální autentikátor, pozor, stále dostupný na obchodech s APK soubory File Manager Small, Lite
  • File Manager Small, Lite (přes 1000 stažení) – správce souborů
  • My Finances Tracker (přes 1000 stažení) – aplikace, která se vám má postarat o finance; jak příhodné…

Všechny zmíněné aplikace by již měly být odstraněny z Google Play, jak ale již zaznělo, můžete je najít na dalších APK obchodech, takže dbejte zvýšené opatrnosti. Samozřejmě platí, že vy je můžete mít stále nainstalované v telefonu. Pokud je v paměti vašeho smartphonu najdete, okamžitě je odstraňte. Vyvarujete se tím většímu riziku.

Zdroj: Threat Fabric, Android Headlines


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud