Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft a ChatGPT: umělá inteligence by mohla být tím nejzajímavějším ve Windows 12

Jiří Palyza 19.01.2023

Nové verze Windows už po těch letech mohou působit nudně. Nyní by se po delší době Microsoft mohl pustit do velké novinky a systém rozšířit o funkce umělé inteligence. ChatGPT by v tomto ohledu mohl hrát klíčovou roli.

Kapitoly článku

Pokud přijde řeč na nové verze systému Windows, jistě by spousta uživatelů odvětila, že jsou pořád stejné. Zvlášť patrné je to u Windows 10, kde se Microsoft soustředí především na poskytování bezpečnostních záplat. Jistě existují příznivci operačního systému, kteří se na aktualizace těší a případně sledují sestavy v programu Insider, nicméně pro nejnovější Windows 11 Microsoft žádné masy prozatím nenadchl.

I když jsou Windows 11 k dispozici bezplatně, většina uživatelů stále zůstává u Windows 10. Přispívá k tomu jistě i fakt, že jedenáctky mají zvýšené hardwarové nároky. Důležitější ale je, že z funkčního hlediska nejde o žádný vývojový skok, který by přesvědčil významné množství uživatelů k migraci na nový systém.

Nicméně v některé z příštích verzí systému Microsoft přeci jen přijde s něčím novým. Začíná se hovořit o umělé inteligenci, která by mohla Windows hodně změnit.

Microsoft se zapojuje do projektu ChatGPT

chatgpt

Jak je vidět, i umělá inteligence může mít své dny. Jinak jí stačí pouze stručné zadání, a pak spustí. | Zdroj: ChatGPT

Není žádným tajemstvím, že Microsoft je příznivcem technologie ChatGPT, využívající prvky umělé inteligence. Redmond chce přispět ke většímu rozšíření softwaru s umělou inteligencí, který během krátké doby vytvoří poměrně kvalitní texty. ChatGPT bude brzy k dispozici zákazníkům interní cloudové služby Azure. Microsoft se o tom zmiňuje na svém blogu.

ChatGPT od OpenAI v současnosti vyvolává značný rozruch a kromě nadšených hlasů se ozývá i kritika. Software byl vycvičen na základě velkého množství informací, a dokáže tak napodobit texty psané lidmi. Uživateli stačí stručně definovat téma, o kterém má umělá inteligence napsat text.

Microsoft také zdůrazňuje, že k problematice umělé inteligence přistupuje zodpovědně. Používá ochranné prostředky a vývojáři například museli před získáním svého přístupu k technologii popsat své záměry jejího použití. K dispozici jsou také filtry obsahu.

Microsoft byl jedním z prvních investorů do OpenAI a v roce 2019 přispěl finanční injekcí ve výši jedné miliardy USD. V nedávných informacích, které uvedl New York Times, se také uvádí, že Redmond poté poskytl další dvě miliardy USD. Z této částky OpenAI mimo jiné zaplatila potřebnou výpočetní infrastrukturu. Nyní se diskutuje o desetimiliardové transakci, z níž by Microsoft získal zhruba třetinový podíl v OpenAI.

Stane se Windows 12 systémem s umělou inteligencí?

amdryzen

Výrobce AMD představil na veletrhu CES procesory se speciálním jádrem, vyhrazeným pro umělou inteligenci. | Zdroj: AMD

Nadšení Microsoftu pro umělou inteligenci naznačují i některé zvěsti, které se začínají šířit internetem. Podle nich by jedna z příštích verzí Windows mohla být vybavena funkcemi z této oblasti. Čas od času také vyskakují informace o Windows 12. Údajně se bude v tomto roce připravovat nová verze systému, ale přijít by měla až v roce 2024.

Produktový ředitel Microsoftu, Panos Panay, hovořil na veletrhu CES o možnostech umělé inteligence a zároveň zdůraznil, že Windows 11 se stanou první kapitolou nové éry Windows. Jinými slovy, čeká nás toho možná víc.

K tématu Windows a umělé inteligence mimo jiné také sdělil: "Umělá inteligence doslova přinese nový způsob, jak ve Windows pracovat a řešit různé věci." Moduly pro podporu řeči, generování kódu nebo tvorbu obrázků jsou velmi náročné na výpočetní výkon, ale hodně toho dokáží. Budou vyžadovat vhodný operační systém a hardware. Týká se to především třech oblastí:

Čipů s podporou AI: Windows budou podporovat speciální hardware, určený pro AI.

Cloudu: Windows ulehčí používání služeb a funkcí umělé inteligence, které poběží v cloudu.

Funkcí: systém Windows by mohl integrovat funkce umělé inteligence v různých oblastech, například při rozpoznávání řeči nebo vyhledávání.

Zdroj: Azure.microsoft.com, New York TimesSemafor


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud