Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft letos ukončí dlouholetou asistentku Cortanu ve Windows: nikomu se asi stýskat nebude

Jiří Palyza 07.06.2023

Vypadá to, že asistentka Cortana, se kterou se mohli setkávat uživatelé Windows, půjde ještě letos do výslužby. Microsoft ji nahradí umělou inteligencí ChatGPT.

Kapitoly článku

Microsoft oficiálně oznámil, že končí s virtuální asistentkou Cortanou ve Windows. Ve zveřejněném dokumentu zástupci společnosti uvedli, že samostatná aplikace Cortana přestane být ke konci letošního roku podporována.

Toto rozhodnutí následuje uvedení technologie Windows Copilot, která byla oznámena před pár dny v rámci vývojářské konference Microsoft Build. Ačkoliv Cortana už nebude k dispozici, Microsoft uživatele ujišťuje, že zkušenosti nasbírané v rámci jejího provozu se implementují i do Windows 11.

Následovníkem Cortany ve snaze asistence a pomoci uživateli v jeho každodenních činnostech má být trojice tvořená Windows Copilotem, novým Bingem s podporou vyhledávání ChatGPT a hlasovým ovládáním.

Microsoft končí s Cortanou: plně se zaměří na ChatGPT a další související technologie inteligentní pomoci

windowscopilot

Od června bude Microsoft Copilot součástí verze Windows 11 Preview. Do budoucna se Microsoft chce zaměřit na širší integraci technologie ChatGPT do svých produktů. Cortana, které už bude bezmála deset let, zde už nemá své místo. | Zdroj: Microsoft

Osud Cortany byl zpečetěn už dříve. V roce 2014 byla původně uvedena jako virtuální asistentka pro Windows Phone 8.1, později si našla svou cestu i do stolních počítačů s Windows 10.

Microsoft postupně přítomnost Cortany rozšiřoval a integroval ji do různých aplikací. Podobně nyní postupuje s Copilotem. Cortana ve Windows 10 umožňovala nastavovat různá připomenutí, otevírat aplikace, nebo pokládat otázky hlasem. Postupem času ale Microsoft Cortanu z prostředí Windows vyřazoval a její podporu ztrácela i zařízení třetích stran.

Digitální asistentka ztratila své prominentní místo spolu s uvolněním Windows 11 a přestala se objevovat při prvním spuštění systému. V roce 2020 Microsoft také ukončil provoz aplikace Cortana v systémech iOS a Android, a ukončil podporu Cortany ve svých sluchátkách a dalších zařízeních. Podporu ztratil i chytrý reproduktor Harman Kardon Invoke a termostat od Johnson Controls.

Není jasné, kdy přesně Microsoft Cortanu z Windows odstraní. Je ale zřejmé, že prioritu má rostoucí sada nástrojů umělé inteligence kolem ChatGTP. I když Cortana ve Windows končí, podle Microsoftu bude stále dostupná v mobilním Outlooku a mobilních Teams. Ovšem nikdo neví, jak dlouho.

Zdroj: The VergeMicrosoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud