Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft přichází k rozumu: Práce s aktualizacemi Windows 10

Josef Mika 28.01.2019

Aktualizace jsou bezpochyby důležité pro bezpečnost systému a nikdo se určitě ani nezříká nových funkcí. Nucené aktualizace systému Windows 10 však můžou být pro leckoho příliš.

Microsoft nyní přináší novou funkcí ve Windows 10 Home, pomocí které můžete aktualizace ručně pozastavit. Výkonný nástroj, který vám doporučíme, to ale dokáže ještě lépe.

Existuje řada důvodů, proč mnoho uživatelů Windows 10 vzpomíná na dobré staré časy Windows 7. Asi nejčastějším důvodem bude pravděpodobně politika aktualizací, která uživatelům doslova vnucuje nové updaty. Někdy nemají aktualizace Windows 10 dokonce daleko k fiasku, tak jako se stalo při loňském říjnovém updatu, který v některých případech vedl ke středně těžkým katastrofám, jindy byl jen nepříjemný. Zdá se, že nespokojenost mnoha uživatelů se dostala dokonce i přímo k Microsoftu. S aktualizací na verzi 1903 je nyní možné i ve verzi Home ručně pozastavit aktualizace až na sedm dní. Zatím něco takového fungovalo pouze ve verzi Pro nebo vyšší.

Nicméně, open source nástroj WuMgr to dokáže po delší dobu a ještě lépe. Nejen, že aktualizace systému Windows 10 mohou být zablokovány a nainstalovány ručně, ale je možné je také zrušit - ideální pro všechny oběti nevydařeného říjnového updatu a pro každého, kdo je z nucených aktualizací unavený.

WuMgr (Windows Update Manager): Portable

wu1

Přenosný: WuMgr je zdarma a funguje bez instalace.

WuMgr je přenosný nástroj, který stačí jen spustit (není nutné ho instalovat). Je také jednoduché si ho umístit na USB klíčenku. Prvním krokem by mělo být kliknutí na tlačítko vyhledávání (Search), pak WuMgr zobrazí přpravené aktualizace systému Windows, stejně jako již nainstalované i skryté aktualizace a kompletní historii aktualizací. Praktické je, že můžete snadno nainstalovat nadcházející aktualizace ručně nebo je jednoduše kliknutím na „Skrýt“ (Hide) přemístit na seznamu ignorovaných. Již nainstalované aktualizace lze později odstranit.

Blokování nucených aktualizací

wu2(1)

Jak zastavit automatické aktualizace: Lze to i v systému Windows 10.

Aktuální updaty naleznete v levém dolním rohu okna na kartě Auto Update. Uživatelé zde mohou zcela zastavit server Windows Update nebo blokovat službu aktualizací. Vzhledem k tomu, že WuMgr pracuje také v systému Windows 7, existují zde i další nastavení, jak řešit aktualizace. Takže je možné se nechat pouze jednoduše informovat, když nějaké aktualizace čeká. Je také možné si stahování a instalaci časově naplánovat. Windows 10 bohužel tyto funkce nepodporuje; nastavení je neaktivní (viz obrázek). Mimochodem, můžete tu provádět další nastavení aktualizací, například blokovat automatické aktualizace aplikací nebo skrýt nastavení služby Windows Update.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud