Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft s OpenAI chystají za 100 miliard dolarů datové centrum a „Hvězdnou bránu“

Pavel Trousil 31.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Společnosti Microsoft a OpenAI plánují, že spojí síly a společně vybudují datové centrum v hodnotě 100 miliard dolarů. A uvnitř tohoto centra má být umístěn superpočítač s umělou inteligencí nazvaný Stargate, tedy Hvězdná brána. Rychlé přijetí generativní AI vedlo k raketovému nárůstu poptávky po AI datových centrech, která jsou schopna zvládat pokročilejší úkoly než tradiční datová centra.

Kapitoly článku

Podle posledních zpráv chce Microsoft datové centrum a superpočítač Stargate zprovoznit do roku 2028 a Microsoft bude pravděpodobně působit jako finančník projektu. Zatím nebylo zveřejněno, kde by se datové centrum mělo nacházet, ale s největší pravděpodobností na území USA.

Společný podnik Microsoftu a OpenAI by stál stokrát více než největší dnes provozovaná datová centra a obsahoval by "miliony grafických procesorů".  Microsoft také pracuje na menším superpočítači pro OpenAI, který plánuje spustit v roce 2026. OpenAI totiž očekává vydání dalšího významného upgradu svého produktu do začátku příštího roku.

Na kolik vyjde datové centrum a Hvězdná brána?

Očekává se, že celý projekt bude Microsoft stát neuvěřitelných 115 miliard dolarů (tedy asi 2 760 miliard Kč - letošní rozpočet České republiky je 2 192 Kč), což je více než trojnásobek toho, co Microsoft loni utratil za výdaje na své servery, budovy a další vybavení. Navrhovaný superpočítač by byl největší ze série, kterou se společnosti chystají postavit v příštích šesti letech.
 

Zdroj: X, amit

Přesto je dnes po celém světě v provozu více než 10 000 datových center, přičemž přibližně polovina z nich se nachází v USA. Jen ve Washingtonu DC je více než 300 datových center, která jsou zodpovědná za přibližně třetinu světového online provozu a podporují společnosti jako Google Amazon, Meta a Microsoft.

V současné době je údajně největším datovým centrem společnosti Microsoft datové centrum Columbia, které bylo otevřeno ve státě Washington již v roce 2007. Největší datové centrum na světě je pak patrně China Telecom's-Inner Mongolia Information Park. 
 

Mohlo by vás zajímat

Společnosti zabývající se projektováním datových center uvádějí, že náklady na vybudování datového centra se mohou pohybovat od půl milionu do desítek milionů dolarů v závislosti na rozloze budovy, místě a účelu a často se měří podle spotřebovaných megawattů. V tomto případě se hovoří o výkonu 5 GW

Náklady na výstavbu i provoz

Mezi hlavní faktory, které se podílejí na ceně, patří náklady na infrastrukturu a výstavbu, počet serverů a úložných jednotek, potřeba softwarových licencí, spotřeba energie, síťové připojení a chladicí systémy, uvedla například technologická společnost Intel Granulate. Ta ještě uvádí, že průměrné náklady na středně velká podniková datová centra se mohou pohybovat v rozmezí od 2 do 5 milionů dolarů, přičemž typická kapacita je až 100 racků (neboli přibližně 1 400 serverů).
 

Mohlo by vás zajímat

Je třeba počítat s tím, že čipy pro AI se často prodávají za vysoké ceny. Například generální ředitel Nvidie Jensen Huang řekl CNBC na začátku března, že cena nejnovějšího AI čipu "Blackwell" B200 se bude pohybovat mezi 30 000 a 40 000 USD. Jaké čipy si ale Microsoft vybere ještě není jasné. Pracuje i na vlastním řešení.

Vzhledem ke značné potřebě energie zvažovaly datového centra společnosti Microsoft a OpenAI alternativní zdroje energie včetně jaderné energie. Například společnost Amazon nedávno zakoupila datové centrum v Pensylvánii v sousedství jaderné elektrárny, o jehož koupi jednal i Microsoft.

Zdroj: X,  Reuters, Cybernews, Datacenterdynamics, Business insider, The Information
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud