Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft si patentoval modulární počítač

Pavel Trousil 16.02.2016

Modulární počítač typu vše v jednom si loni v létě nechala patentovat firma Microsoft. Jde jen o koncept, nebo se dočkáme reálného výrobku?

Společnost Microsoft si nechala patentovat “modular computing device”, tedy modulární výpočetní zařízení. Tento patentovaný koncept by umožnil uživatelům sestavit si počítač (nebo i jiné zařízení, jako herní konzoly) jen z těch komponent, které potřebují. Mnohem jednodušší by samozřejmě byl i případné upgrade, nebo přidávání dalšího vybavení a to bez detailních znalostí hardwaru. Patent byl podán v červenci 2015 a začátkem tohoto týdne byl publikován. Jeden z autorů patentu je Tim Escolin, který pracoval na zařízení Microsoft Surface.

microsoft-modular-nahled

Ve světě výpočetní techniky přitom tento koncept není žádnou novinkou. Naše čtenáře jsme například seznámili s modulárním počítačem Acer Revo. Motorola (Google) už delší dobu pracuje na modulárním smartphonu – uživatel si podle potřeb vybere procesor, displej, nebo třeba fotoaparát - tento projekt má název Ara. Herní PC firma Razer zase představila už v roce 2014 koncept podobný Microsoftu – jmenuje se projekt Christine PC.

Razer - projekt Christine PC

Zajímavé je, že součástí hardwarového návrhu Microsoftu je i displej. K základu se může postupně přidávat baterie, procesor, grafická karta, paměť, disk, reproduktory a bezdrátové moduly. Součástí by mohlo být i třeba zařízení pro rozpoznávání gest, projektor nebo dokonce holografický projektor. Moduly se připojují pomocí magnetů a mají vlastní kryt. Samozřejmě stejně jako u jiných případů není jisté, že po tom, co si Microsoft nechal tento koncept patentovat, je jisté, že se brzy setkáme s hotovým hardwarovým produktem. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud