Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Na trhu jsou už více než rok: nejnovější údaje o rozšíření Windows 11 jsou zklamáním

Jiří Palyza 02.01.2023

Netvrdíme, že Windows 10 je nejoblíbenějším operačním systémem pro PC. Nicméně prvenství z hlediska rozšířenosti se mu upřít nedá. Oproti tomu nová Windows 11 se ani po více než roce od svého uvedení na trh příliš neprosazují.

Kapitoly článku

Z hlediska marketingu a PR se Microsoft snaží Windows 11 prodávat jako velký úspěch. Jaká je ale skutečnost? Měsíční přehledy agentury Statcounter.com pravidelně ukazují, které verze Windows jsou nejoblíbenější a kolik počítačů stále běží na zastaralých systémech.

Uživatelé Windows na nejnovější verzi 11 houfně nepřecházejí a nic na tom nemění ani skutečnost, že změna operačního systému je pro mnoho uživatelů bezplatná. Místo toho většina lidí stále zůstává u Windows 10.

Dvě třetiny všech počítačů s Windows stále běží na Windows 10

win11

Windows 11 si z celkového koláče všech verzí, které uživatelé doposud provozují na svých počítačích, ukusuje přibližně pětinu. V současnosti se nijak nerozvíjejí. | Zdroj: Microsoft

Pokud se podíváme na aktuální rozložení, zhruba 70 % všech počítačů se systémem Windows celosvětově stále používá Windows 10. Windows 11 má podíl jen něco málo přes 16 %, což po více než roce od uvedení na trh není příliš působivý výsledek.

Windows 10: kdy skončí podpora této verze

statcounter

| Zdroj: Statcounter

Uživatelé Windows si už zvykli na to, že Microsoft má vždy připravené nové verze, které poskytuje prostřednictvím aktualizací funkcí. Každá verze je pravidelně servisována bezpečnostními updaty, a to zpravidla každý měsíc v rámci Dne záplat. Bezpečnostní opravy jsou pro konkrétní verzi Windows 10 poskytovány 18 měsíců. To platí pro soukromé uživatele. Po ukončení servisní doby je dobré přejít na novější verzi.

Definitivní ukončení podpory Windows 10 Microsoft plánuje na 14. října 2025. Neznamená to, že byste po tomto datu už svá Windows 10 nemohli používat. Jen pro ně vývojáři přestanou poskytovat bezpečnostní updaty a systém se časem stane zranitelným.

Verze Windows 10 Konec podpory pro soukromé uživatele Konec podpory pro organizace
Windows 10 22H2 14. května 2024 13. května 2025
Windows 10 21H2 9. května 2023 14. května 2024
Windows 10 20H2 10. května 2022 9. května 2023

 

Nastavení plánu aktualizací

winupdate

Uvedení Windows 11, ke kterému došlo už více než před rokem, zpečetilo konec Windows 10. Uživatelé ale stále ještě mají čas promyslet, jaký systém budou po 14. říjnu 2025 používat. | Zdroj: Windows 10/Windows Update

I když vás nové funkční aktualizace Windows 10 nemusejí zajímat a Windows 11 nechcete, je dobré si promyslet a dodržovat nějaký plán aktualizací. Je možné na nejnovější Windows 10 přecházet vždy, když je k dispozici aktualizace, anebo vyčkat na vychytání nedostatků a s instalací počkat, dokud se nepřiblíží konec servisního období pro vámi používanou verzi.

Pokud máte na aktualizace co nejmenší nároky a chcete je řešit až v případě, kdy už není zbytí, klidně využijte celou dobu trvání podpory, která je 18 měsíců. Pro soukromé uživatele ji pro každou verzi Windows 10 Microsoft dodržuje.

Zdroj: Statcounter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud