Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nakupování s mobilem v Tescu

Josef Mika 12.10.2016

Zákazníci v pražském supermarketu Tesco mohou nakupovat prostřednictvím skenerů i svých vlastních mobilů.

Nový způsob nakupování se jmenuje Scan&Shop a je nyní dostupný všem zákazníkům hypermarketu Tesco v pražských Letňanech. Tato služba bude postupně uvedena na zkoušku v celkem 17 obchodech ve střední Evropě, mezi nimi vedle Letňan také v Brně a Plzni.

A jak tato nová služba funguje? Při vstupu na prodejní plochu Tesco jsou umístěny stěny se skenery. Pro uvolnění skeneru zákazník naskenuje svoji Tesco Clubcard, pokud ji nevlastní, zvolí na monitoru možnost nákupu „bez Tesco Clubcard“ a postupuje dle instrukcí na monitoru. Na stěně se jeden ze skenerů rozsvítí zeleně a zákazník si ho může vzít k nákupu. Zákazníci mohou skenovat a vkládat zboží rovnou do svých tašek v nákupním vozíku. V případě nákupu ovoce a zeleniny se naskenuje speciální čárový kód, který se nachází na regálu. V případě váženého zboží se naskenuje čárový kód po zvážení. Na konci nákupu stačí přijít k samoobslužné pokladně a jednoduše zaplatit. Je pamatováno i na problémové položky – především na alkohol. V případě, že ho budete mít v košíku, systém přivolá personál, který ověří, že si alkohol nekupuje nezletilý zákazník.

Podobné systémy už před několika lety představil tuzemský řetězec Globus, Tesco však jde dál: kromě skenerů můžete totiž použít i vlastní smartphone. Služba Scan&Shop mobile funguje za pomocí mobilní aplikace Scan&Shop, která společně s chytrým telefonem dokáže nahradit skener. Je také potřeba nejprve naskenovat QR kód obchodu, který lze najít u vchodu. Nákup ukončíte pomocí automaticky vygenerovaného čárového kódu v mobilním telefonu, který naskenujete na samoobslužné pokladně. Aplikace je dostupná pro telefony s Androidem, pro iPhony bude k dispozici v App Storu během příštího týdne.

Tesco se vydalo odvážně cestou, kdy po svých zákaznících nepožaduje povinnou registraci, existuje tedy větší nebezpečí zneužití systému od anonymních uživatelů. Na druhou stranu je celý systém daleko přístupnější a jednodušší. Také využívání smartphonů je velkou novinkou. Tesco odhaduje, že po zaběhnutí služby by Scan&Shop mohlo využívat více než 40 % všech jeho zákazníků v daných supermarketech.

screenshot-20161012-132252-nahled

Nakupování s mobilní aplikací, která s vašeho smartphonu udělá skener čárových kódů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud