Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nebezpečí ve Windows: zářijové záplaty opravují dvě zranitelnosti, které se už aktivně zneužívají

Jiří Palyza 14.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Uplynulou středu proběhl další pravidelný den záplat Microsoftu. Redmondští vývojáři uvolnili aktualizace pro 59 zranitelností, z nichž dvě už jsou aktivně zneužívány k útokům.

Kapitoly článku

Ve zkratce:

  • v rámci svého zářijového dne záplat Microsoft opravuje celkem 59 bezpečnostních mezer, z nichž je pět klasifikováno úrovní "kritická",
  • dvě z nich jdou typu zero-day, tedy už aktivně zneužívaných k útokům a jedna je veřejně známá.

Microsoft uzavírá pět kritických bezpečnostních mezer

Obrazovka Windows Update
Úplně nejjednodušší je nechat aktualizace Windows na automatice. Pak už stačí jen pro dokončení instalace restartovat.
Zdroj: Windows Update

Jednou za měsíc se pravidelně objevují bezpečnostní aktualizace pro produkty Microsoftu, především Windows a Office. Zářijový patch day proběhl tento týden v úterý, obsahuje celkem 59 aktualizací a uzavírá pět mezer, klasifikovaných úrovní "kritické".

Mohlo by vás zajímat

Dalších 53 bezpečnostních problémů je klasifikováno jako "důležité" a jedna zranitelnost jako "středně závažná". I přesto není dobré ji brát na lehkou váhu, protože dva z těchto důležitých problémů jsou už aktivně zneužívány k útokům a jeden z nich je znám veřejně.

Doporučujeme proto v nejbližších dnech spustit službu Windows Update nebo si aktualizace stáhnout přímo.

Pokud byste se rozhodli aktualizační balíčky stáhnout a instalovat samostatně, jsou k dispozici ke stažení na stránkách Microsoftu. Najdete je snadno v Katalogu služby Microsoft Update, který je na URL adrese:

https://catalog.update.microsoft.com/

Vyhledávací kódy pro jednotlivé verze Windows 10 a 11 najdete v následující tabulce. Kódy pak stačí zadat do vyhledávacího pole Katalogu a ve výsledcích vyhledávání už najdete příslušné aktualizační balíky ke stažení.

Vyhledávací kódy pro kumulativní aktualizace Windows


Verze Windows Kód pro vyhledání kumulativní aktualizace

Windows 10 22H2 5030180

Windows 11 22H2 KB5030219

Windows 11 21H2 KB5030217

Mezery v zabezpečení zneužívané k útokům

Bez ohledu na to, jakou používáte verzi Windows, tedy samozřejmě v případě podporovaných verzí Windows 10 nebo 11, je vhodné aktualizace instalovat. Objevily se totiž dvě zranitelnosti, které jsou zneužívány k útokům.

Nejrizikovější je v současné době zranitelnost serveru Microsoft Streaming Service Proxy. Úspěšný útok na tuto komponentu útočníkům přiděluje na dotčeném zařízení systémová práva.

Mohlo by vás zajímat

Už dříve zneužívaná je zranitelnost ve Wordu, na kterou lze útočit bez interakce uživatele. Vhodně připravený soubor se škodlivým kódem se aktivuje prostřednictvím náhledu a následně může získat NTML hashe, které Microsoft používá k ověřování. Jde o kryptografický formát, ve kterém se ukládají hesla uživatelů v systémech Windows.

Zdroj: Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme