Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nejlepší alternativy pro Google Chrome

redakce 06.05.2022

Chrome je stále nejpoužívanějším webovým prohlížečem. Je zde však spousta alternativ, které fungují velmi podobně, v některých ohledech dokonce lépe. Byla by škoda je nevyzkoušet.

Kapitoly článku

Brave

V poslední době nabývá Brave na popularitě, protože na rozdíl od Chrome nemá tendence sbírat data o prohlížení a posílat je Googlu. Je ale založen na stejném kódu – Chromium, což znamená velmi svižné načítání stránek a obří množství nejrůznějších rozšíření. Brave netrackuje každý krok uživatele, skvěle blokuje i vyskakovací okna, ale je dobré si s nastavením soukromí trochu pohrát. Prohlížeč je totiž doslova paranoidní, takže je schopen zablokovat i třeba vyskakovací okno pro přihlášení do online bankingu.

Brave umí odfiltrovat i reklamy a některé weby tuto funkci berou jako AdBlock a znemožní prohlížení obsahu. Jako zbytečnost se také jeví funkce Brawe Rewards, což je forma digitálních tokenů, nicméně neznáme v redakci nikoho, kdo by toto využíval.

Mozilla Firefox

Kdysi velmi populární browser, který se v současné době snaží vrátit na výsluní. A jde na to podobně jako Brave, tedy přes ochranu soukromí uživatelů. Hodně si zakládá na blokování Facebooku, respektive jeho sledování uživatelů napříč weby, k čemuž využívá doplněk Facebook Container. Ten upozorní uživatele pokaždé, když na stránce najde nějaký sledovací prvek (a divili byste se, jak často se to děje).

Mozilla je sice pomalejší než konkurence, která z velké části běží na Chromiu, ale v bezpečnosti se mu málokterý prohlížeč vyrovná. Mimochodem, už za nedlouho by měl Firefox disponovat integrovanou, ale zpoplatněnou VPN. V tuto chvíli je funkce dostupná v 17 zemích, k nám se dostane v další vlně.

browsers

Chrome je stále mezi internetovými prohlížeči nejpoužívanější. Neznamená to ale, že by byl také nejoblíbenější. | Zdroj: form/PxHere

Opera

Opět před lety oblíbený prohlížeč zejména mezi pokročilejšími uživateli. Neměl nikdy žádný zásadní podíl na trhu, ale o to skalnější byli jeho fanoušci. Aby taky ne! Opera disponovala celou řadou skvělých funkcí, jako třeba možností ovládání gesty myší nebo považte, dokonce měla vestavěného FTP klienta! Jenže pak přišla verze 15, která byla zklamáním. Očesala totiž všechny ty skvělé funkce a z Opery se stal prohlížeč hodně podobný svému hlavními rivalovi, tedy Google Chrome, k čemuž dopomohl i přechod na Chromium. Dbá ale i na soukromí, takže obstojně zvládá blokovat trackovací nástroje a má dokonce i integrovanou VPN, která je mimochodem zdarma.

Microsoft Edge

Když už je součástí Windows, tak proč ho nezkusit, že? Prohlížeč Edge, založený na Chromiu, pomohl Microsoftu odříznout se od nechvalně proslulého Internet Exploreru. Edge není vyzdvihovaný proto, že by uměl nějak zásadně chránit soukromí svých uživatelů, ale velmi dobře dokáže odstínit phishing a malware. Jestli ale v něčem skutečně exceluje, je to režim dětského prohlížení, kdy stačí nastavit věkovou kategorii a dojde k omezení veškerých webů pro ni nevhodných. Pokud tedy krom vás využívají počítač právě i potomci, stojí Edge určitě za zvážení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud