Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejpoužívanější prohlížeče 2020: Microsoft Edge na vzestupu

Jiří Palyza 03.11.2020

Údaje za říjen 2020 ukazují, že neotřesitelnou jedničkou mezi prohlížeči jej neustále Chrome, byť trpí ztrátami. Naopak na vzestupu je Microsoft Edge, i když má za uvedené období pouze přes deset procent podílu.

Pokud vybíráte mezi internetovými prohlížeči, nemusíte moc dlouho hledat. Na trhu je spousta možností a každá volba má své vlastní výhody. Které prohlížeče jsou ale skutečně oblíbené mezi uživateli? Odpověď nabízí nejnovější údaje za měsíc říjen z průzkumu NetMarketShare. S velkým náskokem a vcelku bez velkého překvapení je opět první Chrome. Nicméně prohlížeč oslabuje: už podruhé za sebou byla u jeho hodnoty vynechána značka 70 %.

Pro Microsoft je pozitivní vývoj v oblasti prohlížečů Edge. Čísla pro starou i novou verzi prohlížeče se neustále zvyšují. V říjnu 2020 už Microsoft Edge dosáhl tržního podílu 10,22 procenta, čímž výrazně překonal zářijovou hodnotu kolem 8,8 procent. Na třetím místě je Mozilla, jejíž podíl na celkovém koláči internetových browserů je vcelku stabilní s hodnotou něco málo přes 7,2 procent.

Co ale není dobrou zprávou je rostoucí podíl zastaralého prohlížeče Internet Explorer, který je 5,57 procent. Je to o jedno procento více, než v předchozím měsíci. Doporučení je ale jednoznačné. Browser už nepodporuje moderní webové technologie, což s sebou nese svá rizika. Přestože je mnoho webů státních úřadů optimalizováno právě pro Internet Explorer, i tak je vhodné přejít k některé z moderních verzí prohlížečů. Od Microsoftu například k Edge na bázi Chromia.

Top 5: nejpoužívanější browsery z pohledu počtu uživatelů

top5browsers1

Rozložení podílu jednotlivých prohlížečů podle počtu uživatelů: Chrome spadl na necelých 70 procent. | Zdroj: NetMarketShare

Tržní podíly potvrzují vedoucí pozici Chrome, který je neustále celosvětově nejpopulárnějším prohlížečem. Má to své důvody. Browser je jedním z nejrychlejších a má mnoho praktických funkcí. Kromě vlastního Správce úloh, atraktivního tmavého režimu a platformy s pluginy v obrovském výběru je Chrome také snadno synchronizovatelný s účtem Google. Navíc práce s ním nevyžaduje žádné zvláštní úsilí a je vcelku jednoduchá.

Do března 2020 byl alternativou opensourcový Firefox, který byl druhým nejoblíbenějším prohlížečem. Také pro něj je k dispozici celá řada doplňků a samotný prohlížeč nabízí skvělé funkce, které se obvykle zaměřují na bezpečnost uživatelů.

Univerzální Opera a nový microsoft Edge

top5browsers2

Pokud hledáte změnu, můžete s klidným svědomím sáhnout po Opeře nebo novém Microsoft Edge na bázi Chromia. | Zdroj: koláž Chip/Opera/Edge

Aktuální verze Microsoft Edge, založená na Chromiu, je kompatibilní se všemi rozšířeními Chrome, takže ani s prohlížečem od Microsoftu se nemusíte vzdát bohaté nabídky funkcí a rozšíření.

Pokud hledáte prohlížeč s množstvím funkcí a upřednostňujete odklon od většinové volby, neuděláte chybu s Operou. Kromě inovativního uživatelského rozhraní s postranním panelem a tmavým režimem často neprávem podceňovaný prohlížeč poskytuje bezplatnou VPN, která nabízí zcela anonymní režim surfování.

Pomocí funkce Flow také snadno propojíte Operu s mobilní verzí Opera Touch na smartphonu a rychle tak můžete sdílet odkazy nebo poznámky. S tržním podílem jen něco málo přes jedno procento Opera prozatím nevyšla ze zákoutí okrajových řešení.

Různé pohledy posouzení výběru

Volba správného prohlížeče může být opravdu složitá. Koneckonců ve hře je mnoho faktorů. Jaké má prohlížeč nároky na RAM? Do jaké míry je atraktivní jeho design? Jakými disponuje funkcemi a co mohou nabídnout rozšíření? Existuje také tmavý režim?

Pokud nemáte chuť a čas hledat odpovědi na všechny tyto otázky sami a přesto nechcete sahat po většinovém řešení Chrome, zkuste prohlížeč Opera. Díky integraci bezplatné VPN, režimu úspory energie, postrannímu panelu s messengerem WhatsApp a spoustě dalších funkcí, ze kterých by si Chrome a další mohli vzít příklad, to vůbec není špatná volba. Také v případě Opery je možné používat rozšíření pro Chrome a získat tak přístup k velkému množství praktických funkcí.

mohlo by vás také zajímat: bleskový start pro Edge – s touto funkcí chce být prohlížeč nejrychlejší


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud