Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejrychlejší mikroprocesor na světě

redakce 07.09.2010

Čip v novém systému IBM zEnterprise pracuje na rekordní frekvenci 5,2 GHz a je tak podle IBM nejrychlejší na světě. Jeho rychlost pomůže zvládat narůstající objemy podnikových transakcí a dat.

Kapitoly článku

Společnost IBM oznámila podrobnosti o nejrychlejším počítačovém čipu světa – mikroprocesoru v nové verzi mainframu IBM, který se začne 10. září dodávat zákazníkům. Jeho rychlost je důležitá zejména pro podniky, které musejí zpracovávat obrovské objemy dat.
Čtyřjádrový procesor z196 obsahuje 1,4 miliardy tranzistorů na ploše 512 milimetrů čtverečních. Zkonstruovali jej inženýři IBM v Poughkeepsie (New York) a vyrábí se 45nm technologií SOI (křemík na izolantu) IBM z 300mm waferů v její továrně na čipy v East Fishkill (New York). K vývoji procesoru z196 rovněž významně přispěly laboratoře IBM v Austinu (Texas), v Německu, Izraeli a Indii.

Nový zEnterprise 196

Z hlediska výkonnosti je zEnterprise System nejvýkonnějším komerčním systémem IBM v historii. Centrální server systému zEnterprise – zEnterprise 196 – obsahuje až 96 mikroprocesorých jader, které dokážou zpracovat více než 50 miliard instrukcí za sekundu. To je zhruba 17 000krát víc instrukcí, než kolik dokázal zpracovat Model 91, špička úspěšné řady IBM System/360, v roce 1970.
Nový systém nabízí o 60 % větší kapacitu než jeho předchůdce System z10, a přitom má zhruba stejnou spotřebu elektřiny.    Vysoké energetické efektivity bylo dosaženo díky pokroku v návrhu procesoru, 45nm výrobní technologii, úspornější transformaci a rozvodu elektrické energie i pokročilým senzorům a řídícímu firmwaru chladicího systému.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud