Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Nejzajímavější aplikace na dovolenou: navigace, překladač a pohlednice v mobilu

Jakub Fišer 16.06.2022

S pozvolným startem léta se roztáčí také každoročně očekávaný maraton dovolených. Ať už vyrazíte na dovolenou po vinných sklípcích jižní Moravy, anebo se proletíte k moři, určitě byste na cestu měli připravit svůj telefon. Jaké aplikace by vám před cestou na dovolenou neměly chybět?

Navigace a mapy

Pokud cestujete autem, budete potřebovat kvalitní navigaci. Takovou, která s vámi dobře naplánuje nejkratší trasu, třeba i vyřeší dálniční poplatky, ale co hlavně – upozorní na nečekané události na silnici. Samozřejmě, že můžete použít předinstalované Google Mapy nebo Apple Mapy, většina ostřílených řidičů by vám však doporučila aplikaci Waze. Umožňuje totiž upozornit ostatní řidiče na nehodu, kolonu, ale třeba i “tajnou” policejní hlídku.

Pro pohyb po cílové destinaci lze jednoznačně doporučit již zmíněnou nativní aplikaci map, případně ale také appky na hodnocení typu Foursquare, Yelp či Trip Advisor. A pokud vyrážíte na kola po Česku, určitě si stáhněte Mapy.cz. Jejich síť cyklostezek je na území ČR zdaleka nejlepší.

Překladač, abyste si rozuměli

Zřejmě nevybíráte dovolenou pouze podle toho, jestli umíte tamní jazyk, či nikoliv. A i kdybyste uměli jazyků hned několik, každému se může stát, že mu vypadne slovíčko nebo příhodná fráze. Pro takové účely jsou tu překladače. Jeden z těch nejpoužívanějších – Google Překladač – představovat asi nemusíme. Jeho výhoda spočívá především ve funkcích překladu z fotky, ale také ze zvuku. Pro překlad souvislých vět, například pro řešení problémů u lokální policie (každému se to aspoň jednou stalo), se hodí sofistikovanější program jménem DeepL.

Jak s penězi?

Jaké aplikace na dovolené používáte vy? | Zdroj: Mariano Nocetti / Unsplash

Jaké aplikace na dovolené používáte vy? | Zdroj: Mariano Nocetti / Unsplash

Pokud potřebujete směnit peníze jednoduše v mobilu, za relativně výhodný kurz a nechcete se zdržovat se směnárnami, vyzkoušejte službu Revolut. Po založení účtu vám dorazí fyzická platební karta, do appky v mobilu si pak nahrajete peníze (třeba z vašeho bankovního účtu) a jen na pár kliknutí je tam můžete směnit za téměř jakoukoliv měnu (dokonce i kryptoměny). Platit pak můžete bezkontaktně kartou či mobilem, anebo si prostředky vybrat z bankomatu v cílové destinaci bez poplatků za převod.

Pohlednice přes telefon

Jindy nenáviděná Česká pošta nabízí vcelku unikátní aplikaci pro váš smartphone. Jmenuje se Pohlednice online a nabízí možnost navrhnout vlastní pohlednici na displeji telefonu (nebo i počítače a tabletu), rovnou ji zaplatit a poslat odkudkoliv na světě na zadanou adresu.

Zdroj: Autorský text


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud