Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Neprodleně restartujte svá Windows: vyřešíte chybu, která umožňuje obcházet antivirovou ochranu

Jiří Palyza 16.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

I v novém roce Microsoft dodržuje své železné pravidlo a každý měsíc uvolňuje v rámci dne záplat opravy pro celou řadu svého softwaru. Únor není výjimkou a zvlášť bychom vás chtěli upozornit na opravu chyby, jejíž zneužití umožňuje obcházet antivirový skener, zabudovaný do systému.

V rámci únorového dne záplat Microsoft uzavírá cekem 72 bezpečnostních mezer, z nichž pět je klasifikováno stupněm "kritická".

Celkový počet řešených zranitelností je vcelku v normě, v meziročním srovnání ale na začátku roku Microsoft řešil méně bezpečnostních aktualizací.

Dva problémy, záplatované v únoru, už kybernetičtí útočníci aktivně zneužívají. Jeden z nich obchází ochranu "SmartScreen", která je integrována do Windows jako součást antivirového skeneru Defender.

Uživatelé by měli kumulativní aktualizace, které jsou nyní k dispozici, instalovat včas a nezapomenout na restart Windows, aby nabyly svého účinku.

Microsoft uzavírá pět kritických zranitelností

Bezpečnostní aktualizace pro Windows 10
Nejjednodušší je nechat instalaci aktualizací na automatice Windows. Alespoň máte jistotu, že jste na nic nezapomněli a váš systém bude chráněný. Jak říkají lidé z branže: "Better safe than sorry" – lepší je zachovat si bezpečnost, než později litovat.
Zdroj: Windows 10 / Windows Update

Microsoft ale neposkytuje bezpečnostní záplaty pouze pro Windows. Součástí bezpečnostních aktualizací jsou i opravy pro další programy, ke kterým nejčastěji patří Office.

Přestože celkový počet dvaasedmdesáti řešených zranitelností není nikterak vysoký a pod dlouhodobým průměrem, bez povšimnutí bychom neměli nechat pětici kritických zranitelností – už jen kvůli jejich záplatování má smysl aktualizace instalovat.

Dalších 65 bezpečnostních problémů má stupeň rizika "důležité" a dva z nich jsou klasifikovány jako "středně závažné". Pozor: dvě zranitelnosti jsou už aktivně zneužívány útočníky.

Mohlo by vás zajímat

Bylo by zbytečné propadat panice, nicméně doporučujeme s instalací připravených bezpečnostních aktualizací neotálet. Pokud z jakéhokoliv důvodu nespoléháte na automatiku funkce Windows Update a raději si záplaty stahujete a instalujete ručně, odpovídající balíky najdete v online katalogu Microsoftu. Stačí jen zadat vaši používanou verzi Windows a systém vám dohledá odpovídající instalační balík.

Raději připomínáme, že úspěšně instalované bezpečnostní aktualizace nabydou účinnosti až po restartu Windows. Teprve poté se aplikují a váš systém bude chráněný.

Zdroj: Microsoft, Bleeping Computer, Microsoft Update Catalog
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud