Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nokia v pátek vynese ortel nad několika mobilními systémy i nad sebou

redakce 08.02.2011

Evropští operátoři doufají, že si Nokia nevybere Android!

Velcí evropští mobilní operátoři s napětím očekávají páteční londýnské vystoupení šéfa Nokie, Stephena Elopa. Má se totiž za to, že Stephen Elop oznámí, kterou softwarovou platformu si Nokia napříště vybere pro své vrcholné smartphony.

Jak včera napsaly Financial Times, operátoři jako Vodafone, Telefónica nebo France Telecom se tajně obávají vzniku duopolu Apple iOS a Androidu, a moc by si přáli, aby Nokia nabízela třetí možnost, aby se nepřipojila k Androidu.

Jestliže to Stephen Elop vidí také tak, pak rozhodnutí padne mezi Windows Phone 7MeeGo, založeným na Linuxu.

MeeGo bylo ohlášeno před rokem Intelem Nokií společně, jako spojení dvou podobných předchozích projektů: Moblin od Intelu a Maemo od Nokie. (Maemo je v Nokii N900.) Na projektu se vedle Linux Foundation významně podílí také Novell AMD.

MeeGo 1.1 na netbooku
MeeGo 1.1 na netbooku

Když se v pátek Nokia plně postaví za MeeGo, stane se z něj černý kůň mezi mobilními systémy, a zároveň tím asi uvadne naděje Microsoftu na větší prosazení Windows Phone 7. Když si Nokia vybere Windows Phone 7, patrně tím odsoudí do ústraní a k zániku MeeGo, a sebe do závislosti na systému, nad vývojem kteréhož nemá žádnou moc.

Někteří operátoři hlavně doufají, že si Nokia vybere jen jeden systém. Kdyby například vedle MeeGo ohlásila i Windows Phone 7 anebo Android, naznačila by tím, že platformě MeeGo nedůvěřuje a nestaví se za ni plně. Tím by její vyhlídky na úspěch podkopala.

Symbian patrně doslouží na modelech středních a nižších.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud