Menu

24násobně vyšší paměťové nároky Chromu: Safari na Macu je skromnější

24.02.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
24násobně vyšší paměťové nároky Chromu: Safari na Macu je skromnější

24násobně vyšší paměťové nároky Chromu: Safari na Macu je skromnější | foto: Picdream, OpenClipart-Vectors/Pixabay

Jeden z vývojářů aplikací došel při porovnávání prohlížečů Google Chrome a Apple Safari na počítačích Mac k překvapivému výsledku: při zátěžovém testu s více než padesáti otevřenými kartami Chrome zabíral 24krát více paměti.

Většina uživatelů už z různých informačních zdrojů a vlastních zkušeností ví, že prohlížeč Google Chrome má při svém používání poměrně vysoké nároky na operační paměť a výkon procesoru. Zejména u většího množství otevřených karet je výsledkem to, že se počítač docela rychle zahřeje a zvlášť ventilátory musí pracovat obzvlášť pilně, aby se hardware nepřehříval.

Přesně toto se stalo vývojáři aplikace Flotato, Mortenu Justovi. Při poslechu podcastu byly ventilátory jeho MacBooku tak hlučné, že prohlásil, že sdělovanému obsahu sotva rozumí. Poté, co zavřel karty v Chromu, se celá situace uklidnila a mohl si podcast opět užívat.

Tato zkušenost jej vedla k rozhodnutí provést test aby zjistil, zda karty Chrome skutečně spotřebovávají tolik prostředků, nebo zda to byla jen náhoda a příčina intenzivnějšího chlazení byla někde úplně jinde.

Výsledky zátěžových testů ukazují, že Google Chrome využívá podstatně více paměti

chromemac

Pokud současně používáte 54 karet, Google Chrome má 24násobné nároky na zdroje ve srovnání se Safari od Apple. | Zdroj: 377053/Pixabay

Už test s pouhými dvěma kartami ukázal očividný rozdíl mezi oběma prohlížeči: Just se pokusil simulovat reálný provoz a provedl v obou prohlížečích stejný postup. Nejprve otevřel Twitter.com, prolistoval jeho obsah, a poté otevřel novou kartu s Gmailem, kde si otevřel e-mail. Se dvěma kartami se spotřeba Chromu blížila velikosti 1 GB, zatímco u Safari zůstávala pod 80 MB.

Rozdíly v zátěžovém testu s celkem 54 otevřenými kartami byly ještě výraznější: Google Chrome v tomto případě potřeboval 290 MB, zatímco Safari pouhých 12 MB. Chrome se tak dostal na 24násobek paměťových nároků Safari.

Je srovnání skutečně vypovídající?

Just nakonec dodává, že ač srovnání obou prohlížečů na počítači MacBook přineslo docela překvapivé výsledky, je potřeba je vidět i z jiného úhlu pohledu. Sám k tomu dodává: "Není nic špatného na tom, že aplikace skutečně využívá dostupný hardware a určitě byste neměli hned dávat ruce pryč od Chromu. Je rychlý."

Just si je jistý, že Chrome vyniká způsobem využití paměti napříč kartami, takže reakce aktuální karty jsou rychlé a pohotové. To je skvělé v případě, kdy na MacOS nepoužíváte jinou aplikaci, než Chrome.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení