Menu

35 let od prvního počítačového viru

18.01.2021 11:51 | Pavel Trousil + Přidat komentář
35 let od prvního počítačového viru

35 let od prvního počítačového viru | foto: ESET

První počítačový vir vznikl před 35 lety. Měl chránit před paděláním disket. Zatímco první viry byly většinou jen neškodné legrácky, ty dnešní verze dokážou zruinovat firmy.

První počítačový virus Brain vyvinuli v lednu 1986 v Pákistánu bratři Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi, kteří vlastnili softwarovou firmu. Vir neměl nijak škodit. Právě naopak. Původně byl navržený tak, aby bratry chránil před nelegálními kopiemi jejich softwaru na disketách. Nelegální kopie obsahovaly vzkaz od vývojářů a vir Brain, který blokoval část paměti a zpomaloval tak práci s disketou. Součástí vzkazu byl i kontakt, kam se uživatel měl obrátit pro „vakcínu“.

Virus se ale vymkl kontrole. Jednoho dne jim začali volat naštvaní lidé z USA nebo Británie. Zkuste si představit, jak těžce museli vysvětlovat, že vlastně nic zlého neměli v úmyslu,“ popisuje úsměvnou historku Igor Hák, manažer interního vývoje české pobočky společnosti ESET. „Začátky malware byly ostatně podobné, většinou šlo o žertovné nebo otravné prográmky. Skoro bych řekl, že to byly klukoviny. Dnešním ničivým trojským koním se rozhodně nevyrovnaly.

historie-malware-ilustracni-1-nahled

Rozmach internetu otevřel vývojářům škodlivých kódů nevídané možnosti.| Zdoj: ESET

Virus, který škemrá o pozornost a sušenky

V roce 1989 se objevil vir Yankeedoodle, původem z Bulharska, který každý den přesně v 17:00 začal hrát melodii Yankee Doodle. V devadesátých letech se objevil virus Susenka (nebo také Dejmi), který se jednou za čas dožadoval sušenky. Uživatel musel napsat slovo susenka a stisknout enter, aby se viru dočasně zbavil. Zcela neškodný byl také takzvaný albánský virus. Jednalo se o pouhý obrázek s textem „Jsem albánský počítačový vir, ale s ohledem na slabé možnosti mé země Ti nemohu nic udělat. Prosím, smaž si nějaký soubor a přepošli mě dál.“

Jedním z prvních virů u nás byl malware Vienna, ten už reálné riziko představoval. Dokázal totiž poškodit soubory. V reakci na Viennu vznikla také první verze antivirového programu ESET. Tehdy ještě neexistoval internet, takže se jak viry, tak antivirové programy šířily na disketách.

Rozmach internetu otevřel vývojářům škodlivých kódů nevídané možnosti. Najednou mohli svůj malware šířit rychleji a efektivněji, a také začalo být možné na virech vydělávat. Dnes už navíc často útočníci požadují platbu v bitcoinech, což je virtuální měna, která vznikla, aby prostředky lidí nebyly závislé na finanční politice státu a nepodléhaly inflaci.

Jedním z nejničivějších na světě byl virus ILOVEYOU, který v roce 2001 během několika dní infikoval 45 milionů počítačů po celém světě. Šířil se z přílohy e-mailu, která podle názvu měla obsahovat romantické vyznání. Aktivní virus dokázal z počítače například vymazat soubory s přílohami .doc, .jpeg nebo skrýt soubory.mp3.

ilove

Ukázka infikovaného e-mailu s virem ILOVEYOU | Zdroj: any.run

Moderní malware už podle expertů vyvíjejí skupiny vzdělaných odborníků. Jde o zločinné odvětví, ve kterém se točí obrovské finanční prostředky. „Jsme svědky útoků, kdy se útočníci pokoušejí získat citlivá data celých vlád států, vydírají nemocnice, hledají cesty jako infiltrovat elektrárny, které ani nemají sítě online, a takto bych mohl pokračovat. Pokud útočníci ukradnou inovace nebo patenty mohou zničit i velmi dobře prosperující firmy. Bohužel najít skutečné viníky není snadné, jde o velice chytré a talentované lidi, kteří prostě znají všechny dostupné metody, jak svou identitu skrýt. Občas není možné určit dokonce ani to, z jaké pocházejí země,“ vysvětluje Hák.

Historie malware je vlastně ukázkou toho, jak vynikající technologie, které nám ulehčují život, mohou být dvousečné. Bez ohledu na to, s jak dobrým nápadem lidstvo přijde, se vždy objeví někdo, kdo se jej pokusí zneužít. Je proto důležité, abychom si rizik byli vědomi a nežili v přesvědčení, že programy vyřeší všechno za nás.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Viry !

  Viry v počítači a viry v lidském těle mají stejnou podobu ! Infikují a pak zahubí svého nového příjemce ! Tak je nutno mít antivirový program a tělo dostatek obranných látek !

  Reagovat na komentář

  Viry !

  Viry ohrožují počítače dlouhou dobu ! Mít zavirovaný pracovní pc je pohroma ! Neexistuje spojení s firmou a tak může dojít k propuštění či slušně řečeno k rozvázání pracovního poměru ! Proto užívám český Avast !

  Reagovat na komentář

  Počítače !

  Vladimír Kusyn Ostrava-Vítkovice Lidická 55 ! Mám ve sklepě desktop s procesorem 286 Intel a disketovou jednotkou a monitor 12" monochromatický ! Jsem Váš čtenář od devadesátých let a to mně baví ! Začínal jsem s ICQ a mejlem na serveru Seznam.cz ! Pořád užívám značku vkusyn@..... ! Můj syn užívá vku@email.cz , abychom se odlišili ! Mám rád Váš červený měsíčník, ale CD a DVD už nepotřebuji – mám notebook a tak užívám Flash Disc na přenos dat !

  Reagovat na komentář

  Viry !

  Viry nás ohrožují na pc od devadesátých let, kdy jsem si pořídil 286 pc ještě s disketovou jednotkou ! Ale Avast software je vynikající a tak ho používám nadále a jsem spokojen ! Vladimír Kusyn Ostrava

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení