Menu

600 megapixelů: Samsung chce přinést revoluci ve smartphonech

08.12.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
600 megapixelů: Samsung chce přinést revoluci ve smartphonech

600 megapixelů: Samsung chce přinést revoluci ve smartphonech | foto: koláž Chip/Samsung

Samsung stále pokračuje ve svých plánech povýšit fotoaparáty chytrých telefonů na novou úroveň. Výrobce například plánuje zařízení osadit objektivem se senzorem, poskytujícím až neuvěřitelné rozlišení 600 megapixelů.

U zákazníků se časem vytvořily jednoznačné požadavky, hrající rozhodující roli při výběru mobilního telefonu. Některým jde o výdrž akumulátoru, jiní upřednostňují kvalitu zobrazení displeje. A existuje i skupina zákazníků, jejichž výběr se řídí především podle kvality fotoaparátu smartphonu. Nakonec malé objektivy zařízení v kombinaci s rozlišením a softwarovou podporou dnes poskytují kvalitnější snímky, než mnoho plnohodnotných fotoaparátů.

Tento trend nenechal bez povšimnutí ani Samsung a nyní se chystá vyvinout fotoaparát pro smartphony, který by zastínil všechny předešlé. Informační únik na Twitteru to potvrzuje. Revoluční objetiv by měl disponovat rozlišením 600 Mpx. Součásná vlajková loď Samsungu, Galaxy S20, nabízí u hlavního fotoaparátu 64 Mpx. Jak by měl být projekt realizován?

isocell

| Zdroj: Twitter/Ice universe

Je vůbec fotoaparát smartphonu s 600 Mpx realistický?

V současné době by taková kamera na smartphonech byla prakticky nepoužitelná. Procesory, které jsou v zařízeních osazeny, nejsou pro zpracování takového rozlišení navrženy, a také by nezvládly zpracovat potřebný tok dat. Pravděpodobně bude tedy trvat ještě několik generací, než bude podobný fotoaparát, alespoň teoreticky, možný. Kromě toho je také otázka, zda takový senzor má vůbec smysl, pokud by jeho rozměr měl být relativně malý.

Vzhledem k tomu poskytuje snímač ve srovnání s plnohodnotnými fotoaparáty méně jasu a celkově je podprůměrný. Také by asi nebylo moc uživatelů, kteří by si přáli mít ve srovnání s jinak tenkým tělem fotoaparátu poměrně rozměrný objektiv. Zejména amatérským fotografům by stačilo podstatně méně megapixelů.

600mpxsamsung1

Rozlišení a odpovídající počet megapixelů. | Zdroj: Chip

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení