Menu

Alza.cz: Další futuristická prodejna

21.06.2018 15:25 | Josef Mika + Přidat komentář
Alza.cz: Další futuristická prodejna

Alza.cz: Další futuristická prodejna | foto: CHIP

Alza.cz rozšiřuje svou pobočkovou síť o další „Prodejnu budoucnosti“. Vylepšenou verzi bezobslužného obchodu otevře v pondělí 25. června nedaleko pražského metra Budějovická na ulici Antala Staška.

První Prodejna budoucnosti byla otevřena zhruba před pěti měsíci na pražské Floře. Podle údajů Alzy tento pilotní projekt doposud odbavil 22 tisíc zakázek a vygeneroval obrat téměř 23 milionů korun. Informovali jsme o něm například zde. Nezanedbatelná není ani personální úspora (prodejna skutečně nemá žádnou stálou obsluhu).

Oproti pilotu si v Alze pohráli více s interiérem, světelnou navigací a komunikací se zákazníkem přímo v lokalitě.  První inovace čeká na zákazníky už ve vstupním prostoru prodejny. Celé foyer je obloženo odolnými deskami z neošetřeného vláknocementu, tzv. cembritem. Napínaný strop (moderní závěsný stropní systém skládající se z obvodového profilu a lehké PVC membrány) umožňuje navolit libovolnou barvu nasvícení interiéru. Obrazovka pro komunikaci s operátorem je poprvé zapuštěna do zdi a video chat nabídne lepší kvalitu obrazu i zvuku. K vyzvednutí zboží nakupujícího doprovodí pulzní světlo v horní části úložných panelů namísto dosavadních LED diod v podlaze. Zákazník bude moci s operátorem nově komunikovat i mimo obrazovku, a to díky mikrofonům přímo u slotů.

I přes zmenšenou plochu druhé prodejny (40 m2 oproti původním 70 m2) se podařilo díky lepší skladbě (jednotlivé boxy mají nové rozměry, které lépe odpovídají dosavadní praxi) zachovat kapacitu necelých 400 schránek. Část z nich bude opět naskladněna dopředu k přímému nákupu. Přibyly sloty pro uložení větších produktů (např. televize s širokou úhlopříčkou) i drobnější schránky na příslušenství. Právě to patřilo spolu s mobilními telefony a sportovním vybavením k neprodávanějším produktům na Floře.

Další futuristickou pobočku chce Alza otevřít ještě v letošním roce přímo v prostoru metra Můstek. Díky využívání původního konceptu se Alze daří snižovat investice do dalších prodejen: zatímco první Prodejna budoucnosti na Flóře si vyžádala náklady 5 milionů korun, prodejna na ulici Antala Staška už vyšla na 1,5 milionu Kč. Alza plánuje, že by se ušetřené náklady mohly postupně projevit ve snižování nebo úplném zrušení poplatků, které musí zákazníci hradit za doručování do Prodejen budoucnosti.

img-20180621-103744

K vyzvednutí zboží nakupujícího doprovodí pulzní světlo v horní části úložných panelů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení