Menu

Aplikace v soutěži Společně otevíráme data

02.09.2015 23:17 | Josef Mika + Přidat komentář
Aplikace v soutěži Společně otevíráme data

Aplikace v soutěži Společně otevíráme data | foto: CHIP

Fond Otakara Motejla vyhlásil třetí ročník soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech.

Smyslem soutěže je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. Autoři mohou hlásit své aplikace do 31. října 2015.

Státní úřady, kraje i města postupně zpřístupňují informace ve strukturovaných a strojově čitelných formátech, které umožňují další využití. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zpřístupněných dat se velmi rychle někdo chopí a zpracuje je do uživatelsky přívětivější podoby. A nejde jen o uživatelskou přívětivost ale i zcela nová využití, která původního vlastníka dat třeba nenapadlo zkoumat.

V posledním ročníku soutěžeSpolečně otevíráme data, kterou Fond Otakara Motejla organizuje, se objevila řada aplikací, které pomáhají běžným občanům. Vítězný projektedesky.cz přehledně zobrazuje dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách měst a obcí. Občané jejím prostřednictvím mohou sledovat důležité změny ve svém okolí - např.  uzavírky silnic, prodej obecních pozemků nebo stavební řízení na nový supermarket. Další užitečnou aplikací jeWC kompas - služba, určená primárně handicapovaným, která mapuje dostupnost a kvalitu veřejných toalet. Web je přizpůsoben zobrazení na chytrém telefonu. Aplikace DATY.cz zase sbírá informace o firmách a jejich aktivitách a upozorňujeme na nové obchodní příležitosti nebo rizika s těmito společnostmi spojené.

Zpřístupňování dat veřejné správy podporují i české firmy, generálním partnerem akce je společnostCZ.NIC. Soutěž podporují také společnosti Red Hat, ABRA Software, Huawei a Microsoft.  

Více informací na www.otevrenadata.cz/soutez

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení