Menu

Apple nabírá konfrontační kurz: koncernu hrozí spor s čínskou vládou

22.03.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple nabírá konfrontační kurz: koncernu hrozí spor s čínskou vládou

Apple nabírá konfrontační kurz: koncernu hrozí spor s čínskou vládou | foto: Markus Spiske/Pixabay

V rámci »Dne ochrany osobních údajů/Privacy Day« na začátku roku 2021 Apple oznámil důležitou inovaci, která má aplikacím ztížit sledování chování uživatelů iPhonů. To by ale nyní mohlo vést k problémům s čínskou vládou.

Sledování uživatelů už v minulosti vedlo Apple ke konfliktu s Facebookem. Podle informací agentury F.A.Z. nyní americká společnost nabrala konfrontační kurz i směrem k čínské vládě a některým velkým čínským společnostem.

Apple nyní oznámil, že v aktualizaci operačního systému iOS pro iPhone omezí zásady sledování uživatelů. Dříve nebyl nutný pro sledování souhlas uživatele. Nyní však mnoho aplikací v zařízeních od Apple musí prostřednictvím okna pro vyjádření souhlasu požádat, aby mohly sbírat data a vyhodnocovat chování uživatele například k reklamním účelům.

Apple: využití zákazu sledování v systému iOS

applechina

Americká firma chce výrazně omezit sledování uživatelů aplikací v iOS. | Zdroj: Parampreet Chanana/Pixabay

Sledování uživatelů, a to i bez jejich souhlasu, má nyní umožnit software, vyvinutý čínskými technologickými společnostmi. Deník Financial Times minulé úterý večer informoval, že softwarová společnost Bytedance se sídlem v Pekingu nabídla některým vývojářům aplikací v Číně technologii sledování, nazvanou CAID. Vyplývá to z jedenáctistránkového průvodního dokumentu. Reklamní ID uživatele (IDFA) už tak není nutné.

IDFA je zkratkou pro "Identifier for Advertisers" a jde o nejznámější způsob sledování uživatelů iPhonu v aplikacích. Vzhledem k tomu, že provozovatelé aplikací a platforem mají nyní k dispozici méně dat, se mimo jiné vyostřil vztah mezi Applem a Zuckerbergovým koncernem Facebook. Ten také IDFA používá.

Hrozí Applu sankce ze strany čínské vlády?

Do zmíněné softwarové skupiny Bytedance patří mimo jiné i oblíbený videoportál TikTok. Společnost už potvrdila, že testuje alternativní řešení pro sledování uživatelů, které by obešlo vyžádání souhlasu. Oficiální prohlášení ale prozatím vydáno nebylo.

Společnost Apple na dotaz k jednání čínských koncernů odpověděla kriticky. "Podmínky a zásady obchodu App Store platí stejně pro všechny vývojáře na celém světě, a to včetně společnosti Apple", napsal ve svém prohlášení mluvčí společnosti. "Aplikace, které nebudou tuto volbu uživatele respektovat, nebudeme povolovat."

Úzký vztah mezi čínskými společnostmi a tamní vládou je pro americkou firmu rozbuškou. Pokud čínská vláda projeví zájem o pokračující sledování uživatelů bez udělení jejich výslovného souhlasu, je docela pravděpodobné uvalení sankcí na Apple.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení