Menu

Apple trvá na svém: Fortnite se do App Storu nevrátí

01.10.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple trvá na svém: Fortnite se do App Storu nevrátí

Apple trvá na svém: Fortnite se do App Storu nevrátí | foto: Joshua Hoehne/Unsplash

Spor mezi společnostmi Apple a Epic pokračuje. Uživatelé iPhonů, kteří doufali v brzký návrat hry Fortnite do App Storu, si budou muset pravděpodobně ještě chvíli počkat.

Dokud nebude zcela vyřešen právní spor s vývojářskou společností Epic Games, Apple nepovolí návrat populární online hry Fortnite do svého obchodu App Store. Podle dopisu, který zveřejnil generální ředitel společnosti Epic, Tim Sweeney, Apple žádost o její obnovení zamítl. Ve své reakci mimo jiné poukazuje i na předchozí "dvojí" chování společnosti Epic.

Ve sporu mezi společnostmi Apple a Epic, který trvá už více než rok, bylo první rozhodnutí vydáno před několika dny. Soud v Kalifornii mimo jiné rozhodl, že společnost Apple měla právo zakázat Epic a jeho hru Fortnite v App Store.

Epic trvá na prodeji z vlastní hry

fortnite

Mobilní hra Fortnite se krátce po svém uvedení stala velkým hitem především u mladých hráčů. | Zdroj: Epic Games

Epic si chtěl vynutit právo provozovat vlastní aplikaci s prodejem na platformě iPhonu a mít možnost prodávat digitální obsah hráčům hry "Fortnite" nezávisle na App Storu. Když Apple trval na svých pravidlech, společnost Epic použila trik. Herní společnost do aplikace tajně zabudovala softwarový kód, díky kterému mohli uživatelé nakupovat předměty z Fortnite přímo od Epicu, aniž by musel platit provizi společnosti Apple. Po aktivaci této funkce Apple vyřadil hru Fortnite z obchodu App Store. Epic proti tomu podal žalobu.

Soudkyně se ve svém rozhodnutí nedotkla provize společnosti Apple ve výši 15 až 30 procent z prodeje digitálního zboží ani toho, že vlastní obchod App Store je jedinou platformou pro stahování aplikací na iPhone. Rozhodla však, že Apple už nemůže vývojářům zakazovat, aby uživatele upozorňovali na možnosti, jak si tyto položky koupit levněji mimo App Store. Společnost Epic se proti rozsudku odvolala.

Sweeney zároveň v e-mailu společnosti Apple slíbil, že Epic bude v budoucnu dodržovat pravidla platná pro všechny vývojáře. "Apple lhal," rozčiloval se na Twitteru po zamítnutí žádosti s ohledem na dřívější prohlášení společnosti iPhone, že Epic bude přijat zpět, pokud splní podmínky.

Právníci společnosti Apple však v dopise společnosti Epic také upozornili, že Sweeney po vynesení rozsudku prohlásil, že se nevzdá vlastního nákupního systému, aby se vrátil do App Store. Společnost Apple se nebude zabývat dalšími žádostmi o vrácení, dokud nebude rozhodnutí soudkyně pravomocné a nebude možné se proti němu odvolat. Tento proces by mohl trvat i pět let, kritizoval Sweeney. Společnost Apple zpočátku neposkytla žádný další komentář.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení