Menu
CHIP Speedtest

470.000 stažení: odborníci varují před škodlivými aplikacemi na Play

12.02.2020 13:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
470.000 stažení: odborníci varují před škodlivými aplikacemi na Play

Bezpečnostní experti na Google Play znovu narazili na aplikace, které kromě nežádoucí reklamy do uživatelských zařízení instalují také malware. Jde o aplikace pro údajné optimalizace systému Android.

Aplikace byly staženy celkem ve 470.000 případech. Experti doporučují, aby uživatelé odstranili postižené aplikace co nejrychleji. Bezpečnostní firma TrendMicro před pár dny zveřejnila zprávu, ve které varuje před několika aplikacemi v obchodu Play, které jsou prezentovány jako optimalizační aplikace pro systémy Android. Místo toho, aby mobilní telefon zrychlily, falešné aplikace zobrazují uživateli nežádoucí reklamy. Navíc je na postižených koncových zařízeních v současnosti nainstalováno až 3000 různých variant malwaru a jiného škodlivého softwaru.

Infikované byly následující aplikace:

  • Speed-Clean-Phone Booster, Junk Cleaner&App Manager
  • Super Clean-Phone Booster, Junk Cleaner&CPU Cooler
  • LinkWorld VPN
  • Shoot Clean-Junk Cleaner, Phone Booster,CPU Cooler
  • Super Clean Lite- Booster, Clean&CPU Cooler
  • Quick Games-H5 Game Center
  • Rocket Cleaner
  • Rocket Cleaner Lite
  • Speed Clean-Phone Booster,Junk Cleaner&App Manager
  • H5 gamebox

Android: tyto falešné aplikace bystě měli hned odinstalovat

appswarning1

Pokud máte některou ze zobrazených aplikací instalovanou na svém zařízení, doporučujeme ji co nejdříve odstranit.

Nainstalovaný malware je pak skrytý v systému Android jako systémová aplikace. I když tedy uživatel prohledá nainstalované aplikace, obvykle si ničeho podezřelého nevšimne. Ikony aplikací se nevytvářejí.

Podle příspěvku, který TrendMicro zveřejnil na blogu, bylo dosavadní stažení aplikací, které byly do Google Play přidány v r. 2017, v celkovém počtu 470.000. Pokud jste do svého zařízení do tohoto okamžiku žádnou z dotčených aplikací nenainstalovali, nemusíte se obávat. Google zareagoval velmi rychle a díky hlášení TrendMicro aplikace z AppStore nyní odstranil. Pokud však některou z výše uvedených appek na svém zařízení máte, doporučujeme ji bez prodlení odstranit.

Bezpečnostní experti z firmy Sophos si také před nedávnem všimli, že v Google Play jsou podvodné aplikace, jejichž používání může uživatele stát až několik desítek tisíc Kč ročně. Více si o jejich podvodných metodách můžete přečíst v tomto článku.

Stáhněte si: nejlepší čistící nástroje pro Android

ccleaner-logo

CCleaner - aplikace pro Android 4.15.1

CHIP hodnotí Dobrý

Stáhněte si finální verzi: známý a oblíbený čistič PC, CCleaner, je k dispozici pro Android.

Stáhněte si
avastcleanup-logo

Avast Cleanup - Aplikace pro Android 4.10.1

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná aplikace pro Android „Avast GrimeFighter“ slibuje analýzu paměti vašeho smartphonu nebo tabletu a rychle uvolní zbytečně obsazený prostor.

Stáhněte si

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.