Menu
CHIP Speedtest

Nezabezpečené šifrování WLAN: Windows 10 v budoucnu zablokují staré směrovače s WEP

15.11.2019 12:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nezabezpečené šifrování WLAN: Windows 10 v budoucnu zablokují staré směrovače s WEP

Šifrovací protokol WEP pochází z roku 1997 a ve většině případů byl na WiFi routerech nahrazen modernějšími protokoly WPA2 a WPA3.

Microsoft nyní oznámil, že brzy připojení s šifrováním WEP zcela zakáže. To byl očekávaný krok. Brzy dostane opravdový veterán šifrování WiFi poslední ránu. Brzy už Windows 10 nebudou podporovat bezpečnostní standard WEP. Protokol z roku 1997 byl nahrazen nástupcem WPA2 a jeho dalším vývojovou verzí WPA3. WEP lze prolomit během několika minut, takže kdo ho používá, měl by okamžitě přejít na modernější standard.

Uživatelé, kteří používají WiFi s šifrováním WEP, jsou upozorňováni na jeho rizika už od květnového updatu Windows 10. WEP je nyní uveden v seznamu funkcí, které budou brzy odstraněny ze systému Windows 10. Ačkoli není známo, kdy přesně podpora skončí, je nejvyšší čas, aby všichni uživatelé starší verze protokolu přešli alespoň na WPA2.

wifinian-logo
Wifinian 2.2.0    
S bezplatným síťovým nástrojem Wifinian máte svoji WLAN vždy pod kontrolou.

 

wifinian-logo
Ekahau HeatMapper 1.1.4
Pomocí bezplatného nástroje „Ekahau HeatMapper“ můžete zjistit, na kterém místě váš bezdrátový router funguje nejlépe.

 

Jak je zašifrována moje WiFi síť?

windows10wepblock1

Moderní směrovače používají WEP jen zřídka, ale i tak to zdaleka není bez problémů.

U většiny nástrojů pro analýzu WiFi si můžete mimo jiné zobrazit, jaký používá šifrovací protokol. Mini nástroj Wifinian tyto informace integruje přímo do seznamu dostupných sítí WiFi na vašem PC. Mnoho routerů WLAN má možnost změnit protokol šifrování ve svém nastavení. Prověřte, zda i ten váš a případně přejděte na modernější WPA2.

Zásadní revize vaší WiFi jí rozhodně neublíží. Nejenže můžete objevit zastaralé protokoly, ale také zařízení, která už ve vaší sítí nejsou zapojena, zastaralý firmware nebo nevhodné umístění routeru. Nástroje, jako je Ekahau Heatmapper nebo WLAN Optimizer, vám mohou hodně pomoci.

Jak rychle se dá WEP prolomit

Získání hesla pro připojení šifrované WEP trvá méně než jednu minutu, a to ani nemusíte být hackerem. Už v roce 2010, takřka už před deseti lety, byly na internetu k dispozici pokyny, které k prolomení vedly během krátkého času. Pokud stále používáte router, který používá zastaralé šifrování standardu WEP, měli byste rychle aktualizovat, nebo ještě lépe koupit nové zařízení.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení