Menu
CHIP Speedtest

Pozor, uživatelé Androidu: lichvářské aplikace vás mohou přijít až na tisíce

17.01.2020 12:00 | Jiří Palyza
Pozor, uživatelé Androidu: lichvářské aplikace vás mohou přijít až na tisíce

Obchod Google Play opět bojuje s podvodem. Plíživou taktikou výrobci některých aplikací připravují uživatele o částky od několika stovek do desetitisíců.

Podíváme se na to, co odborníci nazývají pojmem "Fleeceware", a jak správně reagovat. Google bojuje se škodlivými aplikacemi na obchodu Play stále dokola. Jde většinou o adware, který zobrazuje otravné reklamy na smartphony, kam se dostane spolu s instalovanými aplikacemi. Je to krajně nepříjemné, ale ve většině případů se toho můžete zbavit.

Bezpečnostní experti ze společnosti Sophos před časem objevili v obchodě Play nový typ podvodu a pojmenovali jej "Fleeceware". Zneužívá mezeru v podmínkách užívání Google a vyžaduje, aby uživatelé za prémiové verze platili. Nejedná se přitom o žádné malé částky, jak je běžné u mnoha aplikací, ale o cifry v řádech tisíců Kč. Tento typ podvodu je už znám od září loňského roku a první aplikace takto lichvářského charakteru už byly z obchodu Play odstraněny. Odborníci Sophosu však nyní našli přes 25 nových aplikací se stejným modelem podvodu, které používají miliony aktivních uživatelů.

Fleeceware: podvod v obchodu Google Play

ripoffapps1

Téměř 80.000 Kč za roční předplatné: vydřidušské aplikace "Fleeceware" jsou odvážnější.

Google v zásadě umožňuje výrobcům aplikací nabídnout bezplatné zkušební období před tím, než naběhne placené předplatné. Někteří poskytovatelé toho nyní zneužívají: pokud uživatel aplikaci stáhne, spustí se zkušební verze, která po vypršení platnosti automaticky přejde na placenou. Chcete-li tomu zabránit, nestačí aplikaci jednoduše odinstalovat, ale musíte zrušit předplatné přímo v aplikaci. V opačném případě vám budou peníze strhávány prostřednictvím obchodu Play. Někteří uživatelé uvedli, že i po zrušení testovací fáze bylo drahé placené předplatné stále aktivní.

Pokračování článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení


Vyšel nový Chip! Nedostanete se do trafiky?

Objednejte si ho až domů. Poštovné zdarma.
Objednat aktuální číslo DIGI HNED