Menu

Bezpečnostní rizika dronů

17.08.2015 16:40 | Karel Kovar + Přidat komentář
Bezpečnostní rizika dronů

Bezpečnostní rizika dronů | foto: CHIP

Několik expertů označilo rok 2016 jako rok dronů. Otázkou ale zůstává, zda jsme na jejich nasazení připraveni. Některé náznaky totiž ukazují že nikoliv.

Jen málokterá oblast se dočkala tak rychlého rozvoje jako drony – z prakticky amatérské zábavy pro nadšené kameramany se stala během krátké doby oblast, kterou se zaujetím sledují  profesionálové téměř napříč všemi obory. Drony využívá armáda, policie, amatérští videonadšenci a jejich praktické nasazení plánují i komerční firmy (například na doručování balíků či pizzy). Zásadním problémem ale je, že zatímco rozvoj „letových technologií“ u nich ubíhá mílovými kroky, jejich zabezpečení stagnuje. To prokázala nedávno skupinka hackerů, která pomocí speciálně upraveného dronu dokázala zotročit až čtyři další ve svém okolí. Nyní se objevil další problém. Podle dostupných informací mají některé drony speciální funkci, která je dokáže okamžitě vypnout. Tu by mohli například využít správci letiště, pokud dron omylem vletí do prostoru vyhrazeného letadlům. Jak se ale ukázalo, tuto funkci může zneužít téměř kdokoliv. V praxi se totiž stačí připojit k veřejné wi-fi dronu a pomocí služby telnet mu na na standardním portu zaslat příkaz kill 1. Po jeho obdržení se dron okamžitě zhroutí na zem. To v praxi předvedl na DefConu například Ryan Satterfield ze společnosti Planet Zuda (viz video https://www.youtube.com/watch?t=26&v=gMKNexI5dNc). Další podrobnosti o tomto problému najdete na webu ArsTechnica (http://arstechnica.com/security/2015/08/parrot-drones-easily-taken-down-or-hijacked-researchers-demonstrate/#p3).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení