Menu

Bude v českých školách Linux?

21.06.2010 12:37 | Redakce Chip + Přidat komentář
Bude v českých školách Linux?

Bude v českých školách Linux? | foto: CHIP

České školy vybírají jako software pro počítače v učebnách stále častěji operační systém Ubuntu. Mají tak jistotu, že softwarové vybavení odolá virovým útokům a škodlivému softwaru, což je riziko, které hrozí každé organizaci.

Výběrem Ubuntu se situace výrazně zlepší – systém je proti virům zcela odolný a navíc ustojí také útoky zvídavých studentů. Mezi českými školami narůstá jeho popularita, která je podložena také tím, že Ubuntu je celý balík softwaru. Škola tak s novým operačním systémem získá sadů kancelářských nástrojů (pro psaní textu, vytváření tabulek, grafů, prezentací), programy pro práci s internetem, multimédii a výukové nástroje. To vše zcela zdarma, pro neomezený počet počítačů a s pravidelnou bezplatnou aktualizací na nejnovější verze softwaru.

Nyní na konci školního roku je právě vhodný čas, kdy mnoho vzdělávacích zařízení odstraňuje již nevyhovující a několik let zastaralé systémy a nahrazuje je novými – často je to právě Ubuntu, jak potvrzuje Mgr. Martin Raus z Gymnázia Jevíčko:

V letošním školním roce jsme nasadili na jedné z učeben Ubuntu pro praktické vyzkoušení tohoto systému. Nasazení se velmi osvědčilo. Ubuntu překonává běžný operační systém v naprosté většině úloh. Proto o prázdninách plánujeme kompletní přechod učeben a kabinetů buď pouze na Ubuntu, nebo na dualboot.

Podle Mgr. Ludmily Chládkové se softwaru Ubuntu není třeba obávat. Církevní střední odborná škola Bojkovice, kde působí, je s jeho používáním velmi spokojená:

Ačkoli skoro všichni pracovali na základních školách s konkurenčním operačním systémem, používání Ubuntu jim žádné problémy nepůsobí. Dokonce i po té části výuky, která probíhá na jiném systému, si většina z nich restartuje na přestávku zpátky do Ubuntu. Podotýkám, že u nás studují téměř výhradně děvčata – čili ani běžné uživatelky nemusejí mít z Linuxu strach.

Ubuntu přináší finanční úspory, ale může být také přínosem po stránce kvalitativní. Obsahuje totiž obrovské množství softwaru, který mohou studenti používat zdarma a legálně nejen ve škole, ale i doma. Mgr. Martin Raus potvrzuje, že díky Ubuntu se zkvalitnila výuka informatiky na škole:

Ubuntu nejenže poskytuje uživatelům stejné služby jako běžný operační systém, ale je velkým přínosem pro talentované a nadšené studenty se vztahem k výpočetní technice. Řada našich studentů si už Ubuntu nainstalovala doma a sami zkoušejí, co systém dovede. Studenti mohou srovnávat Ubuntu s běžným operačním systémem, pohlížet na problematiku z více úhlů a dostali se k možnostem, které běžně používaný systém neumožňuje. Ubuntu pokrývá všechny potřeby výuky informačních technologií a otevřelo nám i další možnosti pro kvalitní a odbornou výuku v seminářích a počítačovém kroužku.

Operační systém Ubuntu ve verzi 10.04 je možné legálně stáhnout z webových stránek www.ubuntu.cz a nainstalovat jej na všech počítačích ve škole.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení