Menu

Byl můj účet prolomen? Nástroj prohledá i darknet, není to ale zadarmo

20.08.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Byl můj účet prolomen? Nástroj prohledá i darknet, není to ale zadarmo

Byl můj účet prolomen? Nástroj prohledá i darknet, není to ale zadarmo | foto: CHIP

LastPass je jedním z nejznámějších správců hesel. V nové verzi program získává řídící panel a kontrolu v darknetu.

Těžko si někdo zapamatuje individuální a pokud možno co nejsložitější hesla pro desítky účtů na internetu. Setkáváme se také čím dál častěji s tím, že každý web má na heslo své vlastní požadavky. Někde jsou vyžadovány speciální znaky, jinde nejsou povoleny některé symboly a existují i stránky, které se spokojí s úplně jednoduchými hesly.

V podobných případech pomáhá správce hesel, ke kterým patří i LastPass. Pamatuje si všechna hesla a uloží je do šifrovaného datového trezoru. Ten lze otevřít pouze pomocí zabezpečeného hlavního hesla, tzv. master password.

Multiplatformní software získal hned dvě hlavní nové funkce, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly větší zabezpečení a usnadňovaly používání především začátečníkům. Je tu ale malý háček. Jedna z novinek je dostupná pouze v placených verzích.

Stáhněte si bezplatný správce hesel

lastpass-logo

LastPass 4.53

CHIP hodnotí Velmi dobrý

S programem LastPass si bezpečně uložíte mnoho online hesel a můžete je kdykoliv použít.

Stáhněte si

 

Výhody
dobré šifrování
hesla přístupná odkudkoliv

LastPass: ovládací panel a monitoring darknetu

lastpass1

Na ovládacím panelu programu LastPass můžete rychle zjistit, kde jsou v ochraně mezery. | Zdroj: LogMeIn

Novinkou v LastPass je ovládací panel pro bezpečnost. Uživatelé zde na první pohled vidí, kde je stále prostor pro zlepšení. Pokud nejsou uložená hesla pro weby například dostatečně bezpečná, v přehledu to bude uvedeno. Dotčená přístupová data pak lze zobrazit a změnit. To platí i pro hlavní heslo/master password. To by mělo být zvlášť odolné vůči prolomení.

Kromě toho je také k dispozici prohledání darknetu. Můžete prověřit, zda se v něm nenachází vaše ukradené přihlašovací údaje. Výchozí informací jsou e-mailové adresy, uložené v trezoru LastPass. Jakmile dojde k úniku dat, objeví se varování. Tak mohou postižení rychle reagovat a kompromitované přístupové údaje rychle změnit. Problém je, že tato funkce je dostupná pouze v placených verzích Premium a Families.

Lepší přehled díky ovládacímu panelu

LastPass je uživatelsky přívětivější. Ovládací panel je dobrým doplňkem bezplatné verze programu, protože umožňuje i nezkušeným uživatelům okamžitě rozpoznat potřebu nějaké aktivity.

Pokud chcete být informování o kompromitaci vaší online adresy bez použití verze Premium, můžete použít bezplatný KeePassXC. Tento nástroj je propojen s databází HaveIBeenPwned a spolehlivě zkontroluje vaše účty.

mohlo by vás také zajímat: už žádné hlavní heslo – skvělý bezplatný správce hesel rozpozná tvář

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.