Menu
CHIP Speedtest

Byla to největší chyba Samsungu? Zakladateli Androidu se vysmál

20.05.2020 15:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Byla to největší chyba Samsungu? Zakladateli Androidu se vysmál

Byla to největší chyba Samsungu? Zakladateli Androidu se vysmál | foto: archiv CHIP.cz

S tržním podílem kolem 70 procent dominuje na globálním trhu se smartphony Android. Jak známo, za oblíbeným mobilním operačním systémem stojí Google. Vývojář Androidu jej však původně nechtěl prodat americkému gigantu.

Tím, komu původně zamýšlel vývojář a zakladatel Androidu operační systém prodat, byl už tehdy velmi úspěšný výrobce smartphonů, Samsung. Google koupil Android od malého startupu v roce 2005. Mužem, který stál na jeho počátku a který je také vynálezcem a vývojářem Androidu, je Andy Rubin. V té době Google za operační systém zaplatil 50 milionů dolarů.

Smartphone dnes používají více než tři miliardy uživatelů na celém světě. Operační systém Android je nainstalován na více než 72 procentech z nich. Zbytku trhu dominuje Apple s vlastním iOS, který dosahuje bezmála 30% podílu. Jednoznačnou výhodou Google je to, že kromě vlastních chytrých telefonů s Androidem tento operační systém využívají i jiní výrobci. Ať už jde o Samsung, Xiaomi, Vivo nebo LG, Android běží na téměř jakémkoliv zařízení s výjimkou iPhone.

Android je pro Google tedy nejen extrémně důležitý, ale také gigantu v oblasti internetových vyhledávačů zajišťuje obrovskou dominanci na trhu smartphonů. Všechno ale mělo být úplně jinak.

Rubin původně nechtěl prodávat Googlu

samsungandroid1

Rubin chtěl původně prodat Android Samsungu.

Jak popisuje insider Fred Vogelstein ve své knize "Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution", Andy Rubin chtěl svůj nápad prodat společnosti Samsung. Už v roce 2004 byl výrobce smartphonů jedním z nejúspěšnějších v oboru. V té době i jihokorejský koncern projevil zájem o Android.

Když však Andy svůj nápad představil, členové představenstva Samsungu reagovali jinak, než se očekávalo. Padaly reakce jako například "jsi snad opilý", "s jakou armádou toho chceš dosáhnout". Tvůrci Androidu se představenstvo doslova vysmálo. V té době nevěřili produktu, za kterým stál tým pouhých sedmi lidí.

Google to bere, Samsung svého rozhodnutí lituje

samsungandroid2

Andy Rubin je zakladatelem a vývojářem Androidu.

Pouhý rok po neúspěšné prezentaci v Samsungu si operační systém koupí Google. Dále jej rozvíjí a celému konceptu pomáhá k jeho současnému obrovskému úspěchu. Rubin byl jmenován viceprezidentem pro mobilní a digitální obsah a dále pracuje pro Google.

Samsung se přeci jen ještě jednou pokusil vyvolat jednání o možnosti obchodní spolupráce a v telefonickém rozhovoru požádal Rubina k obnovení rozhovorů o jeho "opravdu velmi zajímavém záměru". Telefonát však přišel už příliš pozdě. Krátce před tím už akvizici Androidu oznámil Google.

Co by nastalo, pokud by Android koupil Samsung?

Jak by se situace vyvíjela v okamžiku, kdyby Samsung návrh Rubina neodmítl, nelze s jistotou říci. Je však jasné, že obrovský úspěch Androidu je dán mimo jiné i tím, že Google zpřístupňuje operační systém všem výrobcům bez licence. Pokud by Android koupil Samsung, pravděpodobně by jím vybavil pouze vlastní smartphony. Zda by byl Google natolik dominantní, jako dnes, je také sporné. Ještě před zakoupením systému Android už jako vyhledávač měl velký úspěch. Avšak obsazení tak důležité pozice ve světě mobilních telefonů by bez operačního systému Rubina bylo velmi obtížné.

Jak moc výrobci smartphonů spoléhají na Google a jejich produkty je dobře vidět na současné situaci Huawei. Po měsíce trvajících amerických sankcích proti čínské společnosti se nejnovější modely telefonů Huawei musí obejít bez aplikací a služeb Google. To zpomaluje jejich prodej mimo domácí čínský trh a pro Huawei je to dnes boj o přežití.

mohlo by vás také zajímat: těžká rána pro huawei – aplikace google budou nedostupné další rok


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.