Tip pro Android a iOS: vyčištění e-mailové schránky Gmailu
Google provádí zásadní změny ve stylu využívání cloudového úložiště Disk Google, které se…
Čas fesťáků začíná: kdy budete opět ready k řízení? | foto: CHIP
Pijte zodpovědně: Čas festivalů začíná, a tak mnozí z vás vyrazí za muzikou. Součástí toho bývá mnohdy řízená, mnohdy ale nezřízená konzumace alkoholu. Kdy budete zpět na nule, abyste mohli bezpečně vyrazit autem zpět? A jak je to vlastně s nealkoholickým pivem?
Přinášíme vám tip na aplikaci Alkohol kalkulačka, která je na Obchod Play dlouhodobě nejlépe hodnocená. Principem její činnosti je stanovení parametrů, tedy zda jste žena nebo muž a jaká je vaše aktuální hmotnost. Poté si u každého nápoje můžete upravit jeho parametry, tedy jaká je objem alkoholu a jak velký je panák nebo sklenice, ze které pijete. Poté můžete konzumované nápoje přetahovat na časovou osu a následně nechat vyhodnotit, jak jste na tom, kolik promile alkoholu proudí ve vaší krvi a za jak dlouho – pokud jste zdrávi – budete „na nule“.
Vše je jasné, elegantně vypracované, k dispozici je velký výběr nápojů od piva přes panáky až k míchaným nápojům a vínům. Můžete to tedy zkusit. Pořadí a skladbu nápojů nemůžeme ovlivnit, to je vaše věc. Ale pokud budete schopni sledovat vývoj vašeho sezení k kamarády, máte šanci poměrně přesně stanovit vývoj vaší alkoholické křivky, kterou si můžete kdykoli nechat vykreslit na obrazovce vašeho mobilu.
Výhodou této aplikace je to, že i když ji vypnete, můžete dále pokračovat tam, kde jste přestali, případně zařadit „zapomenuté“ nápoje na časovou osu, a tak získat přesnější alkoholickou křivku.
Pokud jste ale disciplinovaní řidiči, zcela jistě budete konzumovat nealkoholické pivo, zvláště tehdy, pokud se budete ještě večer nebo v noci vracet domů a rozvážet vaše „zbourané“ kamarády. Jak to ale je s nealkoholickým pivem, vždyť i v něm je malý objem alkoholu a v žádné nebo ve většině aplikací na testování objemu alkoholu ve vaší krvi nejsou nealkoholická piva zařazena? Na to je snadná odpověď. A přinášíme ji na konci následující kapitoly.
Naši kolegové v mnichovském Chipu si položil v souvislosti s nealkoholickým pivem několik zajímavých zjištění.
Nealkoholické pivo má v sobě alkohol. Pokud si podrobně prostudujete etiketu na lahvi nealko piva nebo na plechovce, zjistíte, že i nealkoholické pivo má typicky do 0,5 % alkoholu. To je dáno výrobním postupem, kdy se ve většině států nealkoholické pivo vyrábí typicky jako jedenáctka, aby nealko mělo chuť piva – a na konci výrobního procesu se pak alkohol zahřátím nechá odpařit. Dalším způsobem je, že se obsah alkoholu v pivu při fermanetačním procesu sleduje a jakmile je dosaženo hladiny 0,5 %, je tento přerušen. Proto mívají nealkoholiská piva typicky mezi 0,2 až 0,5 % alkoholu. Výrobci piva tuto hodnotu uvádějí na etiketě nebo na plechovce, jak už bylo zmíněno.
Některé pivovary ale dokážou vyrobit nealkoholická piva s 0,0 % alkoholu, při jeho pití ale předpokládejte, že nealkoholické pivo zákonem povolené množství zbytkového alkoholu má.
K tomu, abyste zůstali mobilní, můžete během hodiny vypít až tři nealkoholická piva.
Naši němečtí přátelé tvrdí, že i těhotné ženy si čas od času mohou dát nealkoholické pivo – jak často a v jakém množství, však blíže neuvádějí.
I když ve školách ve Skotsku je možné ve školách zakoupit nealkoholické pivo, přesto lékaři pití nealkoholického piva dětem nedoporučují. To z důvodu, že děti si mohou zvyknout na chuť piva a tím se zvyšuje pravděpodobnost pozdější závislosti na alkoholu.
To samé platí pro alkoholiky – i vyléčené – i ty by se měli konzumace nealkoholického piva vzdát. Existuje zde totiž nebezpečí, že vůně a chuť u bývalých alkoholiků může vést opět k recidivě.
Chtěli jsme pro vás vyzkoušet v aplikaci Alkohol kalkulačka, zda dokáže nealkoholické pivo nějak ovlivnit objem alkoholu v krvi a nastavit si nápoj s objemem alkoholu 0,5 %, ale bohužel jsme narazili. U nápojů je možné – a tím se vracíme opět k tomu, čím jsme začali – totiž nastavit minimální množství alkoholu v nápoji od 2,0 % a více. Takže smůla.
Budeme tedy vycházet z toho, že tři nealkoholická piva vypitá za jednu hodinu jsou maximum. Ostatně, víc se z vlastní zkušenosti, ani vypít nedá. Po ránu byste se totiž mohli pobudit přilepeni na stropě místnosti, ve které jste usnuli, nealkoholické pivo má totiž – opět ze zkušenosti autora článku – nepříjemný vliv na tvorbu břišních plynů…
Google provádí zásadní změny ve stylu využívání cloudového úložiště Disk Google, které se…
Přinejmenším v práci bychom vždy, když opouštíme stůl se spuštěným počítačem, měli použít…
Převedení oblíbeného formátu elektronické výměny dokumentů PDF do editovatelného formátu…
Pravidelnými »Patch Days« Microsoft reaguje na řadu kritických bezpečnostních nedostatků, s…