Menu

Celosvětově nejoblíbenější Linux určitě není ten, který vás napadne jako první

07.09.2022 08:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Celosvětově nejoblíbenější Linux určitě není ten, který vás napadne jako první

Celosvětově nejoblíbenější Linux určitě není ten, který vás napadne jako první | foto: Lukas/Unsplash

Jaká distribuce Linuxu vás napadne, když je řeč o verzi, která je mezi uživateli nejoblíbenější: Ubuntu, Debian nebo snad Mint? Jste určitě blízko, ale úplně na špici je přeci jen jiný kandidát.

Nejstahovanější verzí linuxového systému je MX Linux. Nejsou ale Ubuntu nebo Mint přeci jen oblíbenější?

Údaje, které označují MX Linux jako linuxový systém číslo jedna, pocházejí ze statistik serveru Distrowatch.com. Na této platformě je mnoho distribucí systému hodnoceno prostřednictvím počtu přístupů na jejich vlastní webové stránky. Celkové počty návštěv jsou základem pro stanovení žebříčku oblíbenosti.

Nepočítá se skutečný počet instalací, ale přinejmenším ve všech shromážděných statistikách si vede nejlépe MX Linux. A to ať už se podíváte na přístupy za jeden, tři, šest nebo dvanáct měsíců. Zájem o tuto distribuci Linuxu je velmi vysoký. Mint a Ubuntu se také ve statistikách objevují. Stabilně se umísťují v první šestce, ale ne na vrcholu. Proč je ale MX Linux, který je k dispozici jako 32bitový i 64bitový systém, tolik populární?

MX Linux: tenký desktop a solidní základ

mxl-xfce

| Zdroj: MX Linux s desktopem Xfce

MX Linux není žádný osekaný "mini" Linux, ale ve srovnání s ostatními operačními systémy je štíhlý. Jeho download má kapacitu přibližně 1,6 GB. Pro srovnání, Linux Mint zabere přibližně 2 GB, 64bitový image Ubuntu má kapacitu 2,7 GB. Jako pracovní plocha se používá Xfce, což je úsporná volba z hlediska nároku na prostředky. Alternativní verze MX Linuxu s prostředím KDE je k dispozici ke stažení na webových stránkách poskytovatele.

Současná verze MX Linuxu 21.2 "Wildflower" je založena na prostředí Xfce 4.16, alternativou je KDE Plasma. MX Linux ale neprošel kompletním vývojem od úplného začátku. Jeho tvůrci vycházejí z Debianu 11.4 "Bullseye". MX Linux ale také přebírá prvky z antiX a nabízí tak praktický systém, provozovatelný i v live režimu. A to je přesně ta správná kombinace: tenký desktop a dobré využití hardwaru, který je k dispozici.

Dobrá výbava: zahrnuje několik novinek

mxl-virtualbox

MX Linux také běží ve VirtualBoxu. | Zdroj: MX Linux

Z hlediska vybavení si není u MX Linuxu rozhodně na co stěžovat. Je dodáván s veškerým softwarem, který potřebujete pro každodenní práci. Pro méně zkušené a rozmýšlející se uživatele je možné bootovat do živého režimu a MX Linux vyzkoušet bez zásahu a instalace do stávajícího systému. MX Linux lze také bez problému spustit v prostředí VirtualBoxu. Hlavní panel je umístěný svisle na levém okraji obrazovky, ale pro uživatele přecházející ze světa Windows je praktické, že je k dispozici klasická nabídka Start.

Ve verzi 21.2 byly kromě přechodu na Debian 11.4 také odstraněny některé chyby. Byla aktualizována jádra, mnoho aplikací bylo přepracováno a doplněno o další vylepšení z hlediska lokalizace. Podobně jako i v předchozích verzích instalace systému obsahuje i nejnovější nástroje. Uživatelé se mimo jiné mohou těšit na Firefox, Gimp, Thunderbird nebo VLC. K dispozici je také oblíbená kancelářská sada LibreOffice, a to včetně všech potřebných bezpečnostních aktualizací.

Praktické doplňky

mxl-addons

| Zdroj: MX Linux

Palubní nástroje MX Linuxu jsou velmi praktické a systém lze jejich prostřednictvím velmi dobře spravovat. K dispozici je Live-Kernel-Patcher, čistící a ladící nástroje. Vylepšen byl instalační program, nyní nabízí i kontrolu síly hesla a její zobrazení. Instalace sice není tak komfortní, jako v případech Ubuntu nebo Mintu, ale podaří se bez problému.

Linux bez žádné velké okázalosti

V době, kdy se všichni začínají předhánět v superlativech, je MX Linux příjemnou změnou. Soustředí se na to, co je pro operační systém důležité: stabilitu, bezpečnost a úsporný provoz. Distribuce to zvládá docela dobře. Zejména pokud jej uživatelé chtějí provozovat na starším hardwaru, stojí MX Linux za otestování. Je také stále k dispozici jako 32bitový a 64bitový systém.

Zdroj: DistroWatch.comMX Linux

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  čeština

  Má tato distribuce češtinu?

  Reagovat na komentář

  Linux má smysl

  Popravdě první Linux co zabodoval u nás doma je Raspberry OS na x86 . VLC a Mozzila starouškům Windows už plně nahradily.

  Reagovat na komentář

  Dělají to opravdu dobře

  Velký plus je také zachovaní původního systému správy postavený na SysVinit – tedy absence systemd, které přineslo snad jen samé potíže. Má pouze jeho jakousi emulaci, aby fungovaly novější aplikace.
  Zde podrobněji:
  https://redhawk75.wordpress.com/…/linux-init/
  MX je také možné instalovat v ultralehké verzi se správcem oken Fluxbox, pro úplně slabý HW.
  Nepřešel jsem dosud na MX jenom proto, že teď jsem zase nějak více na W10, abych dohnal znalosti a taky že jsem už celkem konzerva a kdybych se vzdal čímdál horšího Ubuntu (Xubuntu s xfce), tak bych asi neměl na co držkovat ..

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení