Menu

Černý Petr pro Google: problémy způsobuje stále více bezpečnostních mezer

25.04.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Černý Petr pro Google: problémy způsobuje stále více bezpečnostních mezer

Černý Petr pro Google: problémy způsobuje stále více bezpečnostních mezer | foto: madartzgraphics/Pixabay

Společnost Google vytvořila ne zrovna pozitivní rekord. V loňském roce bylo v jejich aplikacích identifikováno celkem 58 bezpečnostních mezer pro útoky nultého dne. Co to znamená pro uživatele.

Výzkumníci z bezpečnostního týmu Project Zero společnosti Google ve své výroční zprávě uvádějí, že v roce 2021 bylo zjištěno celkem 58 zranitelností typu nultého dne. Podle informací serveru Techradar je to přibližně dvojnásobek v porovnání s předchozími léty. V roce 2020 jich bylo 25.

Hrozby nultého dne jsou typy bezpečnostních chyb, které útočníci objeví dříve, než vývojáři. Uživatelé se tak nacházejí ve výchozím postavení, tedy v nultém dnu. Doba ohrožení pak trvá tak dlouho, dokud se vývojářům dotčeného softwaru nepodaří vydat aktualizaci, která by chybu nultého dne, zero-day exploit, záplatovala. Zpráva Googlu poukazuje na skutečnost, že útočníci používají podobné strategie, jako už v předchozím období.

Nelichotivý rekord: Google chce v otázkách bezpečnosti lépe spolupracovat

googlezerodays

U softwaru od Google byl v loňském roce objeven rekordní počet zranitelností nultého dne. | Zdroj: Firmbee.com/Unsplash

Na Google by toto zjištění nárůstu bezpečnostních hrozeb nemělo vrhat negativní stín. Je možné, že nárůst počtu objevených hrozeb souvisel s úspěšnější činností bezpečnostních analytiků. Google chce v této oblasti zůstat aktivní i nadále a v rámci možností co nejvíce ztížit škodlivou činnost kybernetických zločinců.

Do budoucna Google doufá v intenzívnější spolupráci s dalšími výzkumníky v oblasti bezpečnosti. Jedním z kroků v tomto směru by mohlo být zavedení standardního protokolu v případě objevení a identifikace bezpečnostní chyby. Zjištěné výsledky by navíc měly být sdíleny transparentnější formou.

Zdroj: Techradar

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení