Menu

Češi mohou už dnes vycestovat na digitální COVID pasy: do kterých zemí to jde

07.06.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Češi mohou už dnes vycestovat na digitální COVID pasy: do kterých zemí to jde

Češi mohou už dnes vycestovat na digitální COVID pasy: do kterých zemí to jde | foto: Rudy and Peter Skitterians/Pixabay

Digitální zdravotní certifikát, na jehož zavedení se dohodli lídři EU, nyní funguje v sedmi zemích. Měl by umožnit snazší cestování mezi jednotlivými zeměmi. 

V letošním březnu Evropská komise navrhla, aby členské země EU svým obyvatelům, kteří jsou očkováni proti COVID-19, mají negativní test na virus anebo se už uzdravili a mají dostatek protilátek, vydávaly digitální zdravotní certifikáty. To by jim umožnilo svobodně cestovat v jednotném prostoru 27 zemí.

1. června komise oficiálně oznámila spuštění EU digitálního COVID certifikátu (EU Digital COVID Certificate). I když je hlavním cílem, aby všechny členské státy EU zavedly tuto technologii a zpřístupnily ji občanům a obyvatelům do 1. července, sedm evropských zemí včetně Česka se k platformě připojilo už před širším spuštěním a začalo vydávat první certifikáty. Jsou to členské země:

  • Bulharsko
  • Česko
  • Chorvatsko
  • Dánsko
  • Německo
  • Řecko
  • Polsko

EU digitální COVID certifikát je dostupný zdarma všem, a to jak v digitální podobě, tak i ve verzi pro vytištění. Nabízí bezpečný a ověřený QR kód jako verzi dokladu s lékařským potvrzením o očkování, o prodělání nemoci COVID-19 nebo negativním výsledku testu na COVID-19.

Dvaadvacet evropských zemí tuto technologii už otestovalo a další země začnou certifikáty podle plánu Evropské komise vydávat v příštích dnech a týdnech. Pravidelně aktualizovaný seznam zemí, které certifikáty vydávají, a další informace o tom, jak certifikáty fungují, jsou k dispozici na webových stránkách EU Digital COVID Certificate.

Po 1. červenci bude ještě platit šestitýdenní období „postupného zavádění“ vydávání certifikátů pro ty evropské země, které potřebují více času pro implementaci této technologie.

Pro Evropskou komisi má přitom červencový termín velmi vysokou prioritu. „Je důležité, aby v nadcházejících týdnech všechny členské státy plně dokončily své národní systémy pro vydávání, ukládání a ověřování certifikátů tak, aby systém fungoval včas pro nastávající letní období“, uvedla Stella Kyriakides, evropská komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin.

Jak to tedy funguje?

covidpass

| Zdroj: d0ran/Pixabay

Na systém jsou kladeny velmi vysoké požadavky zejména v oblastech zajištění dostupnosti a důvěrnosti dat. Vlastní platforma pro správu certifikátů je cloudový systém, který je hostovaný v datovém centru Evropské komise v Lucemburku.

Platforma umožňuje ověřit dostupné informace obsažené v QR kódech digitálních certifikátů a zároveň chrání osobní údaje jednotlivců. QR kódy a informace, které jsou v nich obsaženy, budou zpracované prostřednictvím aplikací vytvořených jednotlivými členskými zeměmi.

V Česku lze digitální certifikát získat na Očkovacím portálu občana, který je součástí stránek ÚZIS. Digitální zdravotní certifikáty určitě usnadní cestování v rámci Evropy. Nicméně je zatím dostupných velmi málo informací o tom, jak a zda by usnadnily cestování ze zemí mimo Evropu.

Přestože už například existuje dohoda o plánech umožnění vstupu do Evropy očkovaným Američanům v průběhu června, technické detaily týkající se typu vakcínové dokumentace, vyžadované pro vstup či požadavků na papírovou nebo digitální podobu certifikátu, nejsou zatím známy.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Cestování do zahraničí na dovolenou

    Dělají z nás pitomce, jsme očkovaní, a jerště musíme na testy, To snad né? K nám do ČR pusti kdekoho..viz na britskýá mutace už.Takže udělejte pořádek u nás, at my můžeme v klidu odletet.TI co nejsou očkovaní, mají jen tesdty, mohou být nosiči viru, testy nejsou 100%.Po covidu jsme měla protilátky 332…ted určitě více.Covid pasy ještě nejsou aktivní..jen certifikáty máme.

    Reagovat na komentář

    pas

    Dobrý den.
    Mám protilátky vyšší než 250 jednotek.Zna­mená to tedy, že jsem onemocnění prodělal.Vzhledem k tomu, že jsem měl mírný průběh, PCR test nebyl proveden.
    Proč se musím tedy testovat.Mohu využít kovidový pas a kdo mi potvrdí, že jsem onemocnění prodělal?
    Děkuji Klatovský

    Reagovat na komentář

    certifikát

    Reakce na Božena Čelskovská: Pokud by jste se informovala na tel. lince 1221 zjistila by jste že se ještě nepřenesly všechny data očkovaných na portál Ministerstva vnitra, už týden na tom pracují, takže klid.Jinak pokud chcete stáhnou certifikát do mobilu stačí se přihlásit přes bankovní identitu.

    Reagovat na komentář

    Covid pas ve skutečnosti neexistuje

    Reakce na Vladimír Glas:
    Máte pravdu,také jsem si chtěla stáhnout covid pas a ńašla jsem si jen certifikát,který jsem dostala po očkování.Proč matov lidi.

    Reagovat na komentář

    manželovo očkování

    Reakce na Božena Čelskovská: V první řadě si doplňte vzdělání a pak příspěvek smažte. Takto uveřejnit osobní údaje může jen blázen.

    Reagovat na komentář

    Odvaha

    Reakce na Božena Čelskovská: Obdivujem odvahu pani čelakovské. Dať verejne na internet manželové súkromné dáta ktoré sa takto dajú zneužiť… na to treba mať hrdinskú odvahu!

    Reagovat na komentář

    manželovo očkování

    Příspěvek byl skryt z důvodu ochrany osobních údajů.

    Reagovat na komentář

    Covid pás ve skutečnosti neexistuje.

    Proč uvádíte lidi v omyl? Je to pouze certifikát. Dobře placení tlučhubové z europalamentu se zatím na Covid pasu nedohodli.

    Reagovat na komentář

    A jak to je s testy na imunitu?

    Proč nejsou v takovém případě uznávaný testy na imunitu?Po prodělaném testu,se občan dozví, že má tolik ochr.latek,že musel Covid prodělat,ale žádné potvrzení nedostane.Přitom má stejné protilátky jako po očkování.Na dotaz zaslány mnou na MZ.jsem dostal odpověď, že se celoevropský otázka diskutuje,ale není údajně není přesně známá hranice potřebného množství protilátek. To mě ale nesedí s tím, že po očkování je tato hranice známá,alespoň zhruba.Mohlo by se to množství prostě porovnat.Sám jsem přívržencem očkování,je to pro mne menší zlo,jak to třeba nevědomky šířit,i když samozřejmě vím, že to není stoprocentní.Riziko šíření díky očkováníje pro občany podstatně menší.Nicmene neuznávání testu na protilátky,mě připadá k těm neočkovaných co protilátky prokazatelně mají nespravedlivé.Petr Palenik

    Reagovat na komentář

    test na kovid

    mam zajem

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení