Menu

Chrome 93 je ke stažení: Google mění řádek URL

02.09.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Chrome 93 je ke stažení: Google mění řádek URL

Chrome 93 je ke stažení: Google mění řádek URL | foto: Pexels/Pixabay

Mohlo by se zdát, že by Chrome mohl být vzhledem ke své dominanci v klidu, ale není tomu tak. Google naopak napodobuje Firefox a v budoucnu chce pro Chrome poskytovat častější aktualizace. Ve verzi 93 Google začíná provádět změny na URL panelu a pohodlněji otevírá omylem zavřené skupiny karet.

Google v současnosti provádí rozsáhlou restrukturalizaci Chromu a ve verzi 94 chce dohnat Firefox a poskytovat novou verzi každé čtyři týdny. Pro firmy ale bude k dispozici rozšířený stabilní kanál, který bude trvat osm týdnů.

Nyní ale na řadu přichází Chrome 93 a opět se v něm objevuje směs praktických novinek, oprav chyb a bezpečnostních aktualizací. Nová verze by uživatele měla automaticky informovat prostřednictvím funkce aktualizace v průběhu nejbližších dnů.

Z řádku URL zmizí symbol zámku

chrome93-1

U prvních uživatelů už prohlížeč Chrome 93 u zabezpečených URL skrývá symbol zámku. | Zdroj: Chrome 93

"Při zobrazování webových stránek hledejte symbol zámku, pak je stránka bezpečná", tak tato rada už přestává platit. Doposud se webové stránky, které pracují s protokolem HTTPS, zobrazovaly se symbolem zámku v adresním řádku. S prohlížečem Chrome 93 se to pomalu mění. První uživatelé už zámek nevidí, místo něj jen malou šipku, která vede k dalším informacím o webové stránce.

Za touto změnou je skutečnost, že většina webových stránek už protokol HTTPS používá, takže zabezpečený přenos je dnes standardem. Pouze v případě, kdy stránka protokol HTTPS nepoužívá, se zobrazí výslovné varování. Zobrazení řídí příznak #omnibox-updated-connection-security-indicators. Nová rada by tedy měla znít: "Dávejte si pozor, pokud se před adresou URL při vyvolání webové stránky zobrazí varování."

Novinky Chromu 93

chrome93-2

Skupiny karet se dají flexibilně obnovit. | Zdroj: Chrome 93

Další novinky v Chromu 93:

Skupiny karet: v historii se nyní u naposledy zavřených karet zobrazují také skupiny karet spolu s webovými stránkami, které na nich byly otevřeny. Jednotlivé stránky a dokonce i celé skupiny karet lze velmi snadno obnovit.

Vypnutí bezpečnostních funkcí: dodatečná ochrana proti kvantovým počítačům způsobovala některým uživatelům problémy. Dokud se neobjasní příčina, tým Chrome dodatečnou ochranu TLS vypíná.

Blokované porty: porty 989 a 990 už nejsou přes HTTP, HTTPS ani FTP přístupné, Chrome 93 je blokuje.

Verze pro iOS: verze prohlížeče Chrome pro iOS nyní upřednostňuje stránky HTTPS a na HTTP se vrátí pouze v případě, že neexistuje verze stránky se šifrováním přenosu. Google také zjednodušil přihlašování k účtům Google v iPhonu.

Androidová verze: ve verzi Chrome 93 pro Android je pro některé uživatele aktivováno nové téma "Material You". Barva akcentu z tapety se přenese do celého systému. Kdo to nevidí, může aktivovat pomocí příznaku (chrome://flags, #dynamic-color-android).

Bezpečnostní updaty: Chrome 93 také opět opravuje velké množství bezpečnostních chyb, tentokrát je v poznámkách k vydání uvedeno 27 CVE. Kromě toho už není podporován protokol 3DES TLS.

Aktualizace zabezpečení pro Chrome

V prohlížeči Chrome 93 Google zavádí několik nových funkcí. Pro stávající uživatele se však aktualizace vyplatí už jen kvůli bezpečnostním opravám. Od nynějška budou další nové verze vydávány rychleji; od verze Chrome 94 budou aktualizace vycházet každé čtyři týdny.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení