Menu

Chrome zůstává náruživým konzumentem RAM: je v současnosti Edge lepší volbou?

20.07.2020 13:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Chrome zůstává náruživým konzumentem RAM: je v současnosti Edge lepší volbou?

Chrome zůstává náruživým konzumentem RAM: je v současnosti Edge lepší volbou? | foto: CHIP

Už léta je Chrome známý jako poměrně náruživý konzument RAM. Pokud se někdy při jeho používání podíváte do Správce úloh, uvidíte docela vysoká čísla. Microsoft nedávno rozšířil Windows 10 o funkci, která by přesně tento problém mohla řešit. Google se ale rozhodl ji nepoužít.

Obecně se ví, že Chrome není z hlediska využívání výkonu procesoru a operační paměti zrovna hospodárný. To se sice v posledních letech trochu zlepšilo, nicméně stále je co dohánět. Nová technologie práce s paměťovými segmenty, kterou Microsoft nově implementoval do Windows 10, by měla tento problém vyřešit. Vývojáři už jí přizpůsobili konkurenční Edge a v počátečních testech se jim podařilo ušetřit až 27 procent RAM.

Google nedávno tyto kroky následoval a funkci integroval do nejnovější verze Chrome Canary – s tím je ale nyní konec. Poté, co si vývojáři Intelu všimli, že implementace nové technologie vede k celkovému zpomalení systému, vývojáři Chrome se rozhodli její podporu odebrat. V nadcházející verzi prohlížeče Chrome 85 je tedy vše opět při starém, nicméně Google i nadále pracuje na dalších vylepšeních v oblasti práce s pamětí RAM.

Stáhněte si: Canary a Edge

chromecanary-logo

Google Chrome Canary 86.0

CHIP hodnotí Dobrý

Silně experimentální: prostřednictvím sestavení "Canary" prohlížeče Google Chrome si můžete vyzkoušet vlastnosti a funkce jeho nejnovější verze.

Stáhněte si
Výhody
zprostředkuje náhled na budoucnost prohlížeče
může být instalován paralelně vedle stabilního Chrome
Nevýhody
doposud nestabilní
chromium-logo

Microsoft Edge (založený na Chromiu) 84.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Nový prohlížeč Edge společnosti Microsoft založený na Chromiu je nyní k dispozici ke stažení ve finální verzi.

Stáhněte si
Výhody
nahrazuje starší verzi Edge
použitelná rozšíření pro Chrome
moderní design a tmavý režim

Díky Windows 10 2004: menší paměťová náročnost prohlížečů Edge a Chrome

chromeram10

Microsoft implementovat technologii efektivnější práce s operační paměti, což by mělo přinést snížení paměťové náročnosti prohlížečů.

Za úsporu paměťových nároků je zodpovědná funkce Windows s názvem SegmentHeap. Termín popisuje moderní implementaci práce se základní úložnou strukturou systému. Podle Microsoftu by obecně spotřeba RAM měla být nižší u všech aplikací, které tuto technologii práce s pamětí používají. Nová funkce je k dispozici teprve od května čili uživatelé se staršími verzemi Windows z ní zatím těžit nemohou.

Prohlížeč Edge od Microsoftu už tuto funkci využívá, všichni uživatelé se systémem Windows 10 2004 by si mohli všimnout nižšího zatížení RAM. SegmentHeap by měl být schopen ušetřit až 27 procent, Microsoft ale zdůrazňuje, že se hodnoty mohou v závislosti na použití výrazně lišit. Pokud už máte instalovanou nejnovější aktualizaci Windows 10 2004, můžete si vyzkoušet úspory RAM v aktuálním prohlížeči Edge sami. Mohl by dosahovat paměťové úspory minimálně 15 procent.

Uživatelé Chrome prozatím zůstávají pozadu. Krátce po implementaci nové funkce si vývojáři Intelu všimli výrazně vyššího využití CPU, což vedlo k celkovému zpomalení systému. Proto Google tuto funkci znovu deaktivoval. Není jasné, zda se Chrome k implementaci funkce SegmentHeap opět vrátí, každopádně na optimalizaci a snižování využívání paměti RAM prohlížečem pracuje i tak.

Škoda, Google

Spolupráce Microsoftu a Google na projektu Chromium, která by přinesla ovoce tak rychle: znělo to až moc dobře na to, aby to byla realita. Zatím se tak nestalo, což je sice pro uživatele nepříjemné, nicméně pochopitelné. Funkci je potřeba nejprve rozšířit a zajistit její správnou implementaci. Nicméně na spotřebě operační paměti RAM je skutečně potřeba něco změnit. To, že má Chrome už mnoho let pověst velkého konzumenta paměti, není nic nového. Je nejvyšší čas, aby došlo ke zlepšení.

mohlo by vás také zajímat: Microsoft řeší největší problém Chrome, protože Google to nemůže udělat sám

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení