Menu

Chyba Wi-Fi čipů ohrozila komunikaci víc než miliardy zařízení

02.03.2020 16:04 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Chyba Wi-Fi čipů ohrozila komunikaci víc než miliardy zařízení

Chyba Wi-Fi čipů ohrozila komunikaci víc než miliardy zařízení | foto: CHIP

Zranitelnost označená jako Kr00k umožňuje útočníkům dešifrovat určité pakety přenášené po Wi-Fi síti. Experti doporučují nainstalovat aktualizaci, kterou výrobci postižených zařízení vydali.

Analytici bezpečnostní společnosti ESET objevili dosud neznámou zranitelnost Wi-Fi čipů. Tyto čipy využívá řada klientských zařízení, přístupových bodů a routerů. Zranitelnost označili jako Kr00k (CVE-2019-15126). Tým ESET zranitelnost ohlásil výrobcům čipů, kteří následně vydali aktualizaci s opravou.

Kr00k je bezpečnostní chyba, kdy zranitelná zařízení používají k šifrování části komunikace šifrovací klíč s nulovou hodnotou. Při úspěšném útoku tak lze tyto pakety zasílané protokolem WPA2 dešifrovat.  Zranitelnost je závažná svým rozsahem, protože může ohrozit víc než miliardu zařízení jako jsou chytré telefony, tablety, notebooky nebo IoT prvky.

Odhalení Kr00ku navazuje na dřívější výzkum analytiků společnosti ESET, kdy odhalili zranitelnost KRACK (Key Reinstallation Attacks) v zařízeních Amazon Echo. Obě zranitelnosti spolu souvisejí. Během testování zařízení na útoky typu KRACK přišli analytici na chybu Kr00k jako jeden z možných důvodů chybně nastaveného šifrovacího klíče. Na základě výzkumu už většina předních výrobců zařízení vydala opravy.

  eset1

Zranitelnost se týká nejběžnějších čipů

Kr00k postihuje všechny zařízení s Wi-Fi čipy Broadcom a Cypress.  Jedná se o nejběžnější čipy v dnešních uživatelských zařízeních. Přičemž zranitelné jsou také routery a další přístupové body využívající Wi-Fi. ESET testoval a potvrdil, že mezi zranitelnými zařízeními jsou chytré reproduktory Amazon Echo, čtečky Kindle, zařízení Applu (iPhone, iPad, MacBook), Googlu (Nexus), Samsungu (řada Galaxy),  Raspberry (Pi 3) a Xiaomi (Redmi), stejně jako některé přístupové body Asusu a Huawei.

Tým ESET zranitelnost ohlásil výrobcům čipů, kteří následně vydali aktualizaci s opravou. Mimoto spolupracují také se světovým bezpečnostním konsorciem (Industry Consortium for Advancement of Security on the Internet), aby se o zranitelnosti dozvěděli všechny dotčené strany, včetně výrobců koncových zařízení. Podle informací společnosti ESET je nyní většina postižených zařízení opravena.

Útok zneužívající zranitelnost Kr00k se pro uživatele projevuje jako odpojení od Wi-Fi. Pokud je útok úspěšný, může se útočník dostat k několika kilobajtům dat, které mohou obsahovat nejcitlivější údaje, jako například hesla.

Uživatelům ESET doporučujeme bezodkladně aktualizovat všechny zařízení s Wi-Fi připojením na poslední verzi firmwaru. Jmenovitě jde o telefony, tablety, počítače, chytré pomocníky v domácnosti a routery. Kromě uživatelských zařízení je potřeba věnovat pozornostem všem přístupovým bodům, které by mohly zranitelností Kr00k trpět. Výrazně tak snížíte pravděpodobnost, že by citlivá data mohl získat někdo nepovolaný.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.