Menu

Co umí chytrá domácnost postavená na systému KNX?

09.11.2017 10:32 | Milan Loucký + Přidat komentář
Co umí chytrá domácnost postavená na systému KNX?

Co umí chytrá domácnost postavená na systému KNX? | foto: CHIP

Orientace ve světě chytrých domácností je pro běžného uživatele velmi náročná pro orientaci k pochopení, co vlastně chytré bydlení přináší.

Základním kamenem je evropský systém KNX, který klade důraz na uživatelský komfort, jednoduché a intuitivní ovládání, úsporu času a energií. „Systém například zamezí současnému chodu chlazení a topení, které se vypne při zároveň otevřeném okně, pomocí rekuperace zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu a podobně. Díky platformě KNX jsou všechny technologie v budově provázány do funkčního a integrovaného celku,“ shrnuje Jakub Jiříček ze společnosti Schneider Electric, která vyvíjí komponenty pro chytré domácnosti v Česku i zahraničí.

Jaké jsou pokročilé funkce chytrého domu?

Návaznost jednotlivých technologií a jejich zapojení do systému KNX přináší nové možnosti. Při odchodu z domu zakódujete zabezpečovací systém. Informace je předána dále a systém vyvolá automatické funkce pro neobývaný dům. „Zhasnou všechna světla, jsou odpojeny vybrané zásuvkové okruhy, například žehlička a rychlovarná konvice. Aktivuje se úsporný režim pro vytápění a ohřev užitkové vody, je uzavřen přívod vody. Po určité době se začnou náhodně rozsvěcovat světla a vytahovat žaluzie pro odrazení případných nechtěných návštěvníků,“ pokračuje Jakub Jiříček, který se věnuje problematice inteligentní domácnosti na portálu www.vypinac.cz.

Inteligentní dům omezí plýtvání energiemi

Platforma KNX umí mnohem více. Díky vazbě zabezpečovacího systému a regulace topení a chlazení je možné výrazně omezit plýtvání. Zabezpečovací systém hlídá polohu oken a předává informaci dále do termostatu, který při otevřeném oknu blokuje topení i chlazení. V domě jsou instalována čidla kvality vzduchu a systém aktivuje rekuperaci, která zajistí výměnu vzduchu pomocí ventilace. Ventilaci lze také elegantně využít pro pasivní chlazení. Chcete si užít večer sledováním vašeho oblíbeného filmu? Pomocí jediného stisku tlačítka vyvoláte tak zvanou scénu, která vám spustí televizi, ztlumí osvětlení, zatáhne žaluzie a upraví teplotu v místnosti přesně tak, jak si přejete.

Ovládané technologie

•             Osvětlení

•             Rekuperace, vzduchotechnika

•             Žaluzie

•             Multimédia

•             Zabezpečovací systém

•             Vodostop (ochrana před vytopením)

•             Tepelné čerpadlo – vytápění, chlazení, ohřev TUV

•             Měření spotřeby elektřiny

Kde vyzkoušet inteligentní bydlení na vlastní kůži?

Praktickou ukázku zmiňovaných funkcí předvede vzorový inteligentní dům Jubileum v Plzni, který vznikl ve spolupráci společnosti Schneider Electric a s výrobcem dřevostaveb Atrium. Vzorový dům najdete na adrese Nepomucká 1291/211, otevřeno je každý den včetně svátků od 10 do 18 hodin.

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení