Menu

Děravý UEFi Secure Boot

18.08.2016 09:29 | Karel Kovar + Přidat komentář
Děravý UEFi Secure Boot

Děravý UEFi Secure Boot | foto: CHIP

Zranitelnost UEFI Secure bootu u zařízení s MS Windows může hackerům umožnit spuštění rootkitů na hardwaru s OS Windows. A oprava je v nedohlednu.

Přibližně před třemi roky začal Microsoft prosazovat, aby nové počítače s Windows  používaly místo klasického BIOS nový systém UEFI Secure Boot. Teoreticky měl UEFI(s funkcí Secure Boot) zvýšit bezpečnost systému a především nahradit zastaralý BIOS. UEFI se zapnutou funkcí Secure Boot, měl teoreticky nedovolit rootkitům vstup do operační paměti. V režimu Secure Boot totiž UEFI spouští pouze podepsané kódy, jejichž původ ověřuje pomocí šifrované databanky.

Už od počátku se ale objevovaly k UEFI výhrady: Pokud totiž mají počítače pracovat pouze s certifikovaným kódem, ohrožuje to samé základy konceptu PC jakožto otevřené platformy, která nabízí uživatelům svobodu ve formě volby operačních systémů. Značnou a pochopitelnou nevoli tento krok vzbudil jak u příznivců systému Linux, tak i u uživatelů Windows, kteří by si rádi pořídili nový počítač, ale místo nových Windows 8 chtějí stále pracovat se staršími verzemi Windows 7 nebo XP. V případě, že je na počítači s UEFI aktivován Secure Boot, nelze na něj nahrát starší operační systém a počítač není možné ani spustit.

Jak se ale nedávno ukázalo, UEFI Secure Boot není žádným zázrakem ani pro bezpečnost počítače. Bezpečnostní výzkumníci známí pod přezdívkamu Slipstream a My123 zjistili v mechanismu Secure Boot nepříjemnou chybu, která hackerům umožňuje spuštění bootkitů/rootkitů na zařízeních s MS Windows. Microsoft se sice pokouší tuto chybu opravit, avšak doposud ne zcela úspěšně. Zranitelnost secure bootu je možné využít k obejití bezpečnostních mechanismů secure bootu a k následné instalaci bootkitu/rootkitu na zařízení s MS Windows. Podle některých bezpečnostních analytiků dokonce prý tento bezpečnostní problém nemůže být zcela eliminován.

Podrobnosti o tomto problému můžete najít například blogu Slipstreama (https://rol.im/securegoldenkeyboot/) nebo také na webu Securityweak (http://www.securityweek.com/secure-boot-vulnerability-exposes-windows-devices-attacks).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení