Menu

Deset miliard USD od Microsoftu: obrovská investice míří do OpenAI, vývojáře umělé inteligence ChatGPT

26.01.2023 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Deset miliard USD od Microsoftu: obrovská investice míří do OpenAI, vývojáře umělé inteligence ChatGPT

Deset miliard USD od Microsoftu: obrovská investice míří do OpenAI, vývojáře umělé inteligence ChatGPT | foto: Tawanda Razika/Pixabay

Redmond se rozhodl významně rozšířit svůj finanční závazek vůči společnosti OpenAI. Ta se zabývá vývojem umělé inteligence a stojí za technologií ChatGPT.

Koncern Microsoft v pondělí oznámil novou víceletou investici v hodnotě "několika miliard USD", aniž by uvedl konkrétnější částku. Finančnímu serveru Bloomberg se podařilo zjistit, že se jedná o deset miliard USD. Odvolává se na důvěrný zdroj. Pokud je tato informace pravdivá, bylo by to v souladu s informacemi zpravodajského serveru Semafor, který to před několika dny uvedl také.

Microsoft byl jedním z prvních investorů do OpenAI a v už roce 2019 firmě přispěl finanční injekcí ve výši jedné miliardy USD. Poté vložil další dvě miliardy USD.

Minulý týden Microsoft oznámil, že brzy zpřístupní technologii ChatGPT zákazníkům své vlastní cloudové služby. Software s prvky umělé inteligence generuje texty, které působí dojmem, jakoby je napsal člověk. Nedávno to vzbudilo velký rozruch, ale také obavy ze zneužití manipulativními e-maily.

OpenAI: převezmou textové generátory do budoucna práci mnoha zaměstnanců?

ChatGTP byl vytrénován na obrovském množství informací a proto dokáže velmi dobře napodobit texty, vytvořené člověkem. Jedním z očekávání do budoucna je, že by software mohl převzít činnost psaní standardních textů a ušetřit tak čas.

Kromě obav ze zneužívání různými manipulátory a podvodníky, kteří by technologii mohli zneužívat pro přípravu phishingových e-mailů s cílem napadení oběti malwarem, se objevují i další pochybnosti. Software by se mohl použít také například pro tvorbu domácích úkolů, esejí nebo textů, které mohou obsahovat různé formy dezinformací.

Kritici také poukazují na to, že ChatGPT by mohl šířit předsudky a chyby, které vyplývají z databáze textu, použité v procesu učení softwarové aplikace.

Zdroj: BloombergSemafor

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení