Menu

V novém iOS 15 posouvá Apple aplikaci Health a zdravotní funkce zase o něco dále

09.07.2021 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
V novém iOS 15 posouvá Apple aplikaci Health a zdravotní funkce zase o něco dále

V novém iOS 15 posouvá Apple aplikaci Health a zdravotní funkce zase o něco dále | foto: @serwin356/Unsplash

Na vývojářské konferenci, která proběhla 7. až 11. června opět jako vloni online, představil Apple v souvislosti s uvedením očekávaného iOS 15 nové funkce, které se týkají wellness a zdraví spotřebitelů.

Hlavní prezentace na nedávné konferenci Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) byla nabitá představením nových funkcí pro iPhony, Macy a iPady. A stejně jako při uvedení své původní aplikace Health v roce 2014 je také viditelné silné zacílení Applu na osobní zdraví a wellness uživatele. Dá se bez nadsázky říct, že Apple vytvořil pravděpodobně nejvýkonnější a nejdostupnější nabídku digitálních nástrojů pro podporu osobního zdraví jednotlivce. A ve vývoji rozhodně nepolevuje.

Uživatelé iOS 15 tak nově budou moci s využitím aktuální dostupné sady zdravotnických nástrojů pro iPhone a Apple Watch bezpečně sdílet svá data s rodinou, přáteli nebo zdravotníky. Půjde také získávat informace o zdraví a kondici svých blízkých. Sestava nových nástrojů navíc uživatelům umožní identifikovat, měřit a srozumitelně prezentovat změny v jejich zdravotních datech.

Před necelým rokem přitom Apple pro britský trh uvedl funkci Health Records na iPhone. Tato aplikace byla vytvořena k tomu, aby pomohla uživatelům uspořádat jejich důležité zdravotní informace získané z různých zdrojů na jednom centrálním a bezpečném místě.

Sdílení dat o zdraví

ios15-1

Nové vlastnosti umožňují uživatelům sdílet s ostatními více než 100 typů zdravotních údajů. | Zdroj: Timothy Hales Bennett/Unsplash

Uživatel si může určit, která zdravotní data chce sdílet a s kým. Členové rodiny tak mohou vzájemně sdílet svoje informace o očkování, potomci dohlížejí na denní režim svých starších rodičů nebo fitness trenér či zdravotník může nahlížet do informací o tělesné aktivitě uživatele.

Nové nástroje sice nejsou určeny pro přesnou diagnostiku, ale mohly by vést ke smysluplnějším rozhovorům s pacienty v ordinaci praktických lékařů. Podporované zdravotnické organizace a poskytovatelé zdravotní péče v USA, Kanadě a Velké Británii mohou prostřednictvím Apple Health využívat zdravotní data ze sdílených systémů zdravotní péče, pokud se je uživatelé rozhodnou sdílet s ostatními subjekty. Uživatelé mohou v aplikaci udělit oprávnění ke sdílení všech důležitých informací, které lze využít k průběžnému sledování zdravotního stavu mezi návštěvami lékaře, a ukládání informací, které by mohly být pro zdravotníka důležité.

Pro sdílení a přenos jsou data zabezpečena. Informace jsou šifrovány jak v zařízení uživatele, tak i při přenosu. Apple uvádí, že k zdravotním informacím uživatelů nemá přístup.

Sledování trendů a zdravotních změn

Díky novým vlastnostem aplikace budou moci uživatelé své zdraví sledovat včetně jemných změn v detailech, které by jinak mohly být přehlédnuty. Aplikace Health umožňuje analýzu trendů pro dvacet různých typů dat. Proaktivně zvýrazňuje důležité změny a prezentuje informace ve snadno srozumitelném formátu. Díky ukládaným datům tak lze sledovat všechny zdravotní ukazatele a parametry, jako je krevní cukr, rytmus dýchání, spánek, srdeční tep a další. Analýzu trendů lze také použít u dat poskytovaných ze zařízení třetích stran a připojených k aplikaci Health, jako je například monitorování dávek inzulínu.

Stabilita chůze a stání

Jako první v oboru poskytuje nová aplikace nástroj pro kontrolu stability chůze a postoje uživatele. Aplikace vyhodnocuje rizika možného pádu tak, že průběžně zachycuje data o pohybech a mobilitě uživatele. K vyhodnocení rovnováhy, stability a koordinace pohybů se používají vlastní algoritmy, které zpracovávají data z vestavěných pohybových senzorů. Metrika byla vytvořena na základě skutečných dat ze studie Apple Heart and Movement Study. Z pohledu funkčnosti rozvíjí funkce detekce pádů, spuštěné v roce 2018. Možná rizika pádu nově povedou ke včasným výstrahám, kdy si uživatelé také sami mohou zvolit, jaká bude citlivost monitoringu rizika pádu. Díky tomu budou moci nacvičovat ve vizuálních cvičeních, založených na klinicky ověřených metodách, cviky ke zlepšení síly a rovnováhy.

Další updaty zdravotních funkcí

health

Vylepšená aplikace Health by měla být uvolněna letos na podzim. | Zdroj: Apple Health

Apple představil i další vylepšení aplikace Health. Globálně budou mít uživatelé možnost ukládat lékařské záznamy o vakcínách a výsledky testů. Bez ohledu na to, zda poskytovatel zdravotní péče nebo vakcinační středisko funkci zdravotních záznamů podporuje či nikoli, uživatelé si budou moci stáhnout ověřitelné záznamy o očkování proti Covid-19 a výsledky testů buď z QR kódu, nebo z online prohlížeče.

Apple dále oznámil, že vývojářská verze iOS 15 je aktuálně k dispozici členům programu Apple Developer Program, veřejná beta verze bude k dispozici v červenci. Nové softwarové funkce budou k dispozici od podzimu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení