Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dny otevřených dveří v GSA

Pavel Trousil 15.11.2018

V pražském sídle agentury GSA, která stojí za satelitní navigací Galileo, probíhají ve dnech 16. a 17. listopadu Dny otevřených dveří. Návštěvníci se mohou seznámit s činností této agentury i satelitního systému.

Kapitoly článku

Dny otevřených dveří  budou v agentuře GSA už počtvrté. Jde o jedinou agenturu Evropské unie, která sídlí v České republice, konkrétně v pražských Holešovicích. Agentura GSA má na starosti evropský navigační systém Galileo. Ze zprávy o přínosech agentury pro českou ekonomiku vyplývá, že průměrný roční příspěvek agentury českému hrubému domácímu produktu (HDP) činí přibližně 200 milionů korun a pracuje zde asi 170 lidí z mnoha evropských zemí.

20181115-100037-nahled

V Praze agentura GSA sídlí od roku 2012 a první satelit byl vypuštěn raketou Sojuz dne 21. října 2011. Momentálně už je na oběžné dráze 26 satelitů a od prosince 2016 je celý systém v provozu. Do plného provozu ovšem bude uveden až v roce 2020, případně 2021.

Zajímavá pro nás byla zpráva, že po celém světě už je 400 milionů uživatelů navigačního systému Galileo a jen v České republice je jich 700 000. Jde především o uživatele, kteří o tom patrně ani nevědí, protože využívají zařízení, které kromě Galilea podporují i GPS. Jedná se například o všechny nové vozy Škoda, které jsou vybavené systémem tísňového volání eCall. A Galileo podporuje i řada smartphonů vyšší řady, tedy například Apple iPhone od verze 7, Asus Zenfone 4, Huawei P20, LG V40 ThinQ, Samsung S9 a Galaxy Note od verze 7, Sony Xperia XZ2 a mnohé další. Kromě smartphonů jdou to i tablety, chytré hodinky (Garmin Forerunner 935), IoT zařízení a navigace. Galileo bude využívat i nový mýtný systém v ČR a již šest českých letišť používá systém EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service), který může nahradit ILS.

20181115-105415-nahled

Výstavka smartphonů kompatibilních s navigačním systémem Galileo v sídle GSA v Praze.

Výhodou systému Galileo je to, že podporuje službu Search and Rescue. Přes satelitní systém Galileo je tedy možné nejen zjistit polohu, ale také vyslat nouzový signál. Ten je podle GSA zpracován během asi 10 minut a mohou ho využít záchranné složky. Systém je provozu už nyní, i když zatím funguje pouze jednostranně. Týdně prý jde o několik případů. Uživatelé tedy mohou odeslat nouzový signál, ale zatím nedostanou zpětnou vazbu o tom, že byl zachycen a blíží se k nim pomoc. Tato služba bude funkční až v roce 2020.

 

Dny otevřených dveří

Sídlo Evropské agentury GNSS (GSA) v Praze otevře své brány veřejnosti 16.-17. listopadu 2018. Dny otevřených dveří poskytují studentům i široké veřejnosti příležitost získat pohled zevnitř a poznat lidi, kteří za provozem i úspěchy Evropských globálních navigačních satelitních systémů (EGNOS a Galileo, EGNSS) stojí.

Návštěvníci sídla GSA si mohou během dnů otevřených dveří prohlédnout modely družic Galileo v různých konfiguracích, takže si mohou udělat představu, s čím vlastně zdejší zaměstnanci pracují. GSA je totiž zodpovědná za start satelitu již od tzv. rané fáze operace (LEOP), která je velice zásadní, jelikož se během ní družice oddělují od nosné rakety Ariane 5.

20181115-105738-2-nahled

Maketa rakety Ariane 5 ES v poměru 1:10 v GSA Praha.

Během Dne otevřených dveří budou mít návštěvníci příležitost vyslechnout prezentace pracovníků GSA a některých českých partnerů, kteří se podíleli na výzkumných a vývojových projektech financovaných z fondů GSA. Součástí programu Dne otevřených dveří budou rovněž semináře, výstavy, zábavné programy pro rodiny s dětmi, programy pro školní exkurze a další atrakce. Návštěvníci se budou moci vyfotografovat v kosmickém prostoru, vyzkoušet si, jak se přistává s použitím satelitních technologií, a budou mít možnost vyhrát hodnotné ceny.

20181115-101117-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud