Menu
CHIP Speedtest

Důmyslnou funkci Map Google zná jen málokdo: plus kódy pro snazší vyhledávání

06.01.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Důmyslnou funkci Map Google zná jen málokdo: plus kódy pro snazší vyhledávání

Důmyslnou funkci Map Google zná jen málokdo: plus kódy pro snazší vyhledávání | foto: Pexels.com

Už nějaký čas mohou uživatelé mapové služby Google používat speciální kódy. S jejich pomocí mohou cíleně a bez zadávání komplikovaných souřadnic objevovat konkrétní místa. Tyto "Plus kódy" mohou jednoznačně identifikovat a najít téměř jakékoliv místo na světě. Použití klasické adresy nedokáže držet krok.

Google nyní ještě více usnadňuje sdílení Plus kódů s ostatními uživateli. Jde o funkci, kterou uživatelé příliš neznají, přehlédli jí nebo zcela ignorovali. Plus kódy byly vymyšleny v kanceláři Google v Curychu a koncipovány jako otevřené lokalizační kódy pro zjednodušení navigace po celém světě, které by mohly nahradit používání adres.

Každý Plus kód se skládá z kombinace šesti nebo sedmi písmen a číslic, a názvu místa. Volitelně lze také použít schéma kombinace deseti písmen a číslic, které už nevyžaduje určení místa. Čtyři písmena kódu určují hrubé umístění na ploše 100 x 100 km, další zpřesňují polohu. Pro každý čtverec o rozloze 14 x 14 m byl přidělen specifický kód.

Ve všech zemích, kde jsou Plus kódy k dispozici, zobrazí Mapy Google kódy příslušného místa v detailním zobrazení. V aplikacích pro Android a iOS stačí klepnutím kód zkopírovat do schránky. Vyhledávací funkci v Mapách lze využít i pro dohledání konkrétního místa prostřednictvím Plus kódu a okamžitě přejít na správné místo. Na webu Google nabízí speciální verzi Map Google, která po kliknutí do mapy zobrazí Plus kód zvoleného místa.

Sdílení Plus kódů funguje jednoduše: uživatelé Mapy Google mohou jednoduše klepnout na modrý bod v mapové službě, který zobrazuje jejich vlastní polohu. Otevře se vyskakovací nabídka. Klepnutím na "Share Your Location /Sdílení vaší polohy" lze ostatním uživatelům sdělit, kde se právě nachází.

pluscode

| Zdroj: Google

Mapy Google: Plus kódy mohou nahradit klasickou adresu

pluscodeschema

Plus kódy tvoří deset znaků. Pokud se zadá název místa, stačí jich šest až sedm. | Zdroj: Google

Plus kódy jsou užitečné všude tam, kde nejsou k dispozici dostatečně přesné adresy. Mohou to být izolované oblasti, místa v přírodě, nebo velká náměstí. Ve všech takových lokalitách Plus kódy usnadňují sdílení přesné polohy, aniž by uživatelé museli použít rozsáhlé zapisování souřadnic. Pokud se tedy například chcete setkat s přáteli ve velkém otevřeném prostoru, můžete určit přesné místo pomocí Plus kódu.

Podle údajů Google nemá přibližně čtvrtina obyvatel naší planety klasickou adresu ve formátu název ulice + číslo domu, nebo se nachází na adrese, kterou je velmi komplikované najít.

pluscode

Plus kódy lze najít ve speciální mapě anebo v mobilních verzích v podrobných informacích o místě. Existují také alternativy, například what3words, které používají místo znaků slova. | Zdroj: Mapy Google

Kromě Plus kódů byly vyvinuty i další systémy, které umožňují rychlou a jednoznačnou identifikaci míst. Jedním ze známějších systémů je what3words. Rozděluje svět na čtverce o velikosti 3 x 3 metry a každému z těchto čtverců přiřadí název, sestávající ze tří slov.

what3words-logo

what3words - aplikace pro Android 3.4

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná aplikace what3words uznadňuje vyhledávání míst. Používá systém tří slov pro označení plochy 3 x 3 m.

Stáhněte si

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Totální zbytečnost

  Goggle zaspal dobu. Kdyby raději integrovali už vymyšlený systém WHAT3WORDS, který je daleko přesnější a jednodušší. Oni mysleli pouze na to jak z toho udělat další standard za další poplatky, nic víc než prachy.

  Reagovat na komentář

  Vychytávky Google

  Google mapy se kasají co neumí. Ovšem pravdy je úplně někde jinde. 10 let, nejsou schopni změnit adresu domu ve kterém bydlím. Dokonce ne, že je u domu jedna špatná adresa, ale hned dvě. Jedna nesprávná, podle které běžný smrtelník, po zadání pravdivých údajů dům nikdy nenajde. A druhá určuje po zadání lokalitu o 100km jinde To jsou mapy Google. Zlaté mapy CZ.

  Reagovat na komentář

  Blíží se konec?

  Systém není nejnovější, čekám brzy konec. Jako u všeho od Googlu, po nějaké době změní podmínky užívání, nebo to rovnou zruší (Picassa, Panoramio, Hangouts, nejnověji neomezené úložiště), tak proč se tím vůbec zabývat?

  Reagovat na komentář

  Toto se asi neujalo, jinak by se to nemuselo každý rok připomínat

  Možná by se měli soustředit na to, aby si obě jejich mapy – GoogleMaps a Waze – uměly vzájemně předávat polohu. Vymyslí sedm různých systémů, ale nedokážou přenést polohu žádným (ani klasickými GPS souřadnicemi).

  Reagovat na komentář

  Blbost k ničemu

  Další totální krávovina s dílny Google která je v praxi úplně k ničemu – vede jen k tomu, aby uživatelé byli víc a víc závislý na SW od Google.

  Je zcela nulová přidaná nějakého kódu, když můžu úplně stejně jednoduše vykopírovat souřadnice, nebo adresu. Uvedený kód je „zajímavý“ jen a jen tím, že ho lze využít pouze v mapách Google a nikde jinde – takže každý kdo dostane tenhle nesmyslný kód kam s ním asi chudák musí jít aby zjistil kam ta nesmyslná směs znaků ukzauje? Samozřejmě, jediný úžasný Google ukáže ..

  Kolegové v kanceláři Google v Curychu se dloubali v nose a vymysleli totální krávovinu a jen úplně tupý uživatel může tuhle blbost používat ..

  Reagovat na komentář

  nic nového pod Sluncem

  Vyvinuto v roce 2014. Oproti jiným systémům je výhoda publikovaný algoritmus. Plus kody jsou samozřejmě známé mimo jiné v geocachingu.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.