Menu

Elon Musk chce řešit problém dojezdu: šéf Tesly oznamuje revoluci v oblasti akumulátorů

27.08.2020 18:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Elon Musk chce řešit problém dojezdu: šéf Tesly oznamuje revoluci v oblasti akumulátorů

Elon Musk chce řešit problém dojezdu: šéf Tesly oznamuje revoluci v oblasti akumulátorů | foto: CHIP

Kapacita akumulátorů je jedním z rozhodujících faktorů při nákupu elektromobilu. Pro mnohé zákazníky je krátký dojezd často důvodem k tomu, aby i nadále používali spalovací motory.

Šéf Tesly, Elon Musk, nyní oznámil, že za pár let by se do sériové výroby mohly dostat akumulátory s výrazně vyšší hustotou energie. Na své první akci, věnované tématice akumulátorů a nazvané "Battery Day", chce Musk představit budoucí plány a vize vysoce výkonných akumulátorů pro elektrické automobily budoucnosti. Bude to 22. září a už měsíc před konáním akce zveřejnil na Twitteru významnou novinku: podle spoluzakladatele koncernu už nejsou akumulátory s kapacitou až 400 Wh/kg tak daleko od nasazení do hromadné výroby, jak si myslí mnozí pozorovatelé.

Podle Muska by akumulátory s tak vysokou hustotou energie mohly jít do výroby za zhruba "tři až čtyři roky". Podle serveru Electrek se nové akumulátory sice už testují, ale ještě nemají dostatečnou životnost. Proto Musk očekává jejich masovou produkci až v průběhu několika příštích let.  Pro srovnání: současné akumulátory Tesly v modelu 3 mají kapacitu 260 Wh/kg a s ní dosahují dojezdu kolem 530 km.

Tesla: mega akumulátory nemusí být nasazeny pouze v silničním provozu

teslaaku1

Akumulátory s vyšší hustotou energie by nejen zefektivnily elektrické automobily, jako např. model Tesla 3. Zdroj: Tesla

Před několika lety Musk oznámil plány, že firma Tesla a její kosmická společnost SpaceX vyvinou "elektricky poháněná letadla, která budou startovat a přistávat svisle." Jinými slovy, Musk se svým týmem plánuje letadla, která bude možné použít jako létající taxi.

Dosavadní překážkou jsou opět akumulátory: typy, vyvinuté společností Tesla s menší kapacitou, než je 300 Wh/kg, nejsou dostatečně silné na to, aby poháněly elektrické letadlo. Před časem ale Musk zdůraznil, že by stačilo dosáhnout cíle 400 Wh/kg. Ve svém tweetu se ale CEO Tesly nezabývá přímo elektrickým létáním. Jeho příspěvek je odpovědí na otázku jednoho z uživatelů, kde projevil své nadšení z elektrických tryskáčů.

mohlo by vás také zajímat: cybertruck – nyní by se muskovo monstrum ještě mělo naučit plavat

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení