Menu

Elon Musk už úřaduje: na Twitter se vrací sprosťácký psycholog Peterson i Donald Trump

21.11.2022 13:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Elon Musk už úřaduje: na Twitter se vrací sprosťácký psycholog Peterson i Donald Trump

Elon Musk už úřaduje: na Twitter se vrací sprosťácký psycholog Peterson i Donald Trump | foto: Akshar Dave / Unsplash

Elon Musk koupil sociální platformu Twitter a stal se jejím generálním ředitelem. V rámci své agendy se rozhodl vrátit profilové účty několika dříve zablokovaným osobnostem. Co na to říká společnost?

Když se 51letý podnikatel Elon Musk ujmul společnosti Twitter, slíbil proces znovuobnovení svobody slova na platformě. Tento krok bývá často kritizován společností, Elon Musk si s tím však těžkou hlavu nedělá. Na svém profilu oznámil, že vrátil profil třem dříve zablokovaným osobnostem a chystá ještě jedno číslo, o kterém nechal hlasovat své fanoušky.

Donald Trump na Twitteru

Řeč je o obnovení profilu bývalého prezidenta USA, Donalda Trumpa, který byl ze sítě odstraněn na jaře 2021. Jako důvod tehdy Twitter uvedl urážky, dezinformace a vyzývání k nenávisti, které mohlo zapříčinit i krvavý útok na Kapitol Spojených států v lednu 2021, při kterém zahynulo 5 lidí.

V sobotu Donald Trump oznámil, že o vrácení profilu Donaldu Trumpovi nechá rozhodnout lid. Udělal anketu, kterou dle jeho slov zaznamenalo 134 milionů lidí, hlasovalo v ní však “pouze” 15 milionů. Výsledek byl těsný, ale více lidí se vyjádřilo pro uvolnění Trumpova profilu (poměr 51,8 % vs. 48,2 %).

Ještě o den dříve však Musk oznámil tzv. Svobodný pátek a vrátil profil dříve zablokovaným osobnostem Kathie Griffinové, Jordanu Petersonovi a portálu The Babylon Bee. První jmenovaná, komička Kathie Griffinová, dostala zákaz publikovat na síti přímo od Elona Muska, protože prý lhala o jeho prohlášeních v několika starších tweetech. Musk jí slíbil návrat profilu, když zaplatí členský příspěvek Twitter Blue, tj. 8 dolarů měsíčně (190 korun).

Vrací se i Jordan Peterson

Dalším navrátilcem je mediálně velmi exponovaný Jordan Peterson. Univerzitní profesor z Univerzity v Torontu, psycholog a filosof, někdy také přezdíván “miláček alternativní pravice”. Tento kanadský vědec byl zablokován v červnu 2022 za urážlivé vyjádření o transgender herci Elliotu Pageovi.

Když bylo Petersonovi nabídnuto, aby příspěvek smazal s tím, že pak mu bude účet vrácen, napsal, že “místo toho raději zemře”. Peterson vůbec nejde pro ostrý názor daleko. V minulosti prohlásil, že tranzice (změna pohlaví) a s ní spojená operace pohlavního ústrojí je jako “nepovedený pokus nacistů”.

Posledním “osvobozeným” profilem byl účet satirického webu The Babylon Bee. Tento zpravodajský server zaměřený na křesťansko-pravicové čtenáře se pro změnu vyjadřoval urážlivě na adresu transgender lékařky Rachel Levine. Tu nazval ironicky “mužem roku”, čímž upoutal pozornost moderátorů sítě Twitter a byl zablokován za šíření nenávisti.

Zdroj: Wikipedia, @elonmusk / Twitter

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení