Pořídili jste si nový mobil? Uživatelé při zprovozňování často opakují stejné chyby – vy už ne
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Evropský superpočítač na 3. místě žebříčku TOP500 | foto: CHIP
Na třetím místě žebříčku TOP500 je švýcarský superpočítač Piz Daint, který se díky upgradu posunul z 8. místa. Nejvýkonnější český superpočítač Salomon, který provozuje IT4Innovations je stále v první stovce - momentálně je na 78. místě.
Na špici žebříčku TOP500 je stále Čína díky svým dvěma superpočítačům - Sunway TaihuLight, s výkonem 93 petaflopů a Tianhe-2 s výkonem téměř 34 petaflopů. Na třetím místě je švýcarský superpočítač Piz Daint, který se díky upgradu posunul z 8. místa. Nejvýkonnější evropský superpočítač provozuje Švýcarské národní superpočítačové centrum a má nyní výkon 19,6 petaflopů. V první desítce jsou také superpočítače ze Spojených států amerických a Japonska. Nejvýkonnější český superpočítač Salomon, který provozuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum v Ostravě je stále v první stovce, momentálně je na 78. místě.
Žebříček TOP500 je založen na jednotném srovnávacím programu LINPACK. Tento program řeší s využitím superpočítače rozsáhlou soustavu lineárních rovnic. Rovnice jsou řešeny metodou Gaussovy eliminace s částečným výběrem hlavního prvku (nebo jinou metodou, počet operací je vždy normalizován na Gaussovou eliminaci). Ve výsledku je důležitá zejména velikost soustavy rovnic a čas potřebný k jejímu řešení. Program je dostupný na internetu, s jeho pomocí lze měřit výpočetní výkon zařízení od mobilních telefonů po největší superpočítače. Výstupy programu mohou být kdykoli zaslány organizaci TOP500.org, která kontroluje správnost řešení a sestavuje žebříček TOP500. Žebříček je sestavován dvakrát ročně, a to v červnu a v listopadu. Výsledky jsou pak zveřejněny u příležitosti dvou nejvýznamnějších konferencí z oboru superpočítání International Supercomputing Conference v Německu a Supercomputing Conference v USA.
Nejvýkonnější superpočítač v České republice Salomon má LINPACKem naměřený výkon 1,45 petaflopů. Aktuálně je na 78. pozici. V době svého spuštění v červnu 2015 byl 40. nejvýkonnějším superpočítačem světa. IT4Innovations provozuje také menší klastr Anselm, který disponuje teoretickým výkonem 94 teraflopů. Ten byl nainstalován v roce 2013. V roce 2016 podalo IT4Innovations v Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání žádost o financování projektu „IT4Innovations národní superpočítačové centrum – cesta k exascale“, jehož cílem je modernizovat stávající superpočítače a podpořit vlastní výzkum. Letos byl projekt doporučen k financování a nyní je administrováno rozhodnutí o poskytnutí dotace. Projekt se bude realizovat od září 2017 do srpna 2021. Jeho předpokládané náklady činí přibližně 503 031 000 Kč. Téměř 80 % nákladů projektu půjde na modernizaci a upgrade superpočítačů i s nimi související infrastruktury. Zbylé prostředky budou použity na podporu výzkumu vědců z IT4Innovations.
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Zajímalo by vás, jaké informace o vašem uživatelském účtu si WhatsApp ukládá? Tak si o ně…
Online služba VirusTotal pomocí několika desítek virových skenerů prověří soubory na…
Po několika minutách brouzdání na internetu se z okna prohlížeče stane smetiště panelů, kde…
Tento čtvrtek 26. ledna se extrémně přiblíží k Zemi asteroid 2023 BU, který vědci objevili…
Lidé si v loňském roce přes Czech POINT pořídili přes 2,5 milionu výpisů. Bylo to nejvíce v…
Věrní fanoušci Applu čekají, že headset pro ně bude mít jejich preferovaný výrobce připravený…
Nové verze Windows už po těch letech mohou působit nudně. Nyní by se po delší době Microsoft…